Проверяват как се налагат данъци на трансграничните работници в ЕС 03.04 | 08:00
Над 1,2 млн. души живеят в една и работят в друга страна от общността

Европейската комисия започва инициатива за контрол на данъчните разпоредби на държавите-членки. Целта е да бъде гарантирано, че те не дискриминират трансграничните работници.
В ЕС трансграничните работници са над 1,2 млн. души, допълват от Брюксел. Под този термин се разбира работниците, които живеят в една, а работят в друга държава-членка на общността.
През 2010 г. общият размер на брутните заплати на трансграничните и сезонните работници е възлязъл на 46,9 млрд. евро.
Мобилността на работната ръка се смята за един от ключовите фактори за увеличаване на икономическия растеж и трудовата заетост в Европа. Данъчните пречки обаче все още са основно препятствие за гражданите, които търсят работа в друга държава членка.
По тази причина и през 2012 година ще направи цялостна оценка на националните преки данъци, за да установи дали те не поставят в неравностойно и неизгодно положение трансграничните работници. В случай, че констатира дискриминация или нарушаване на основните свободи на ЕС, Комисията ще алармира националните власти и ще настоява за въвеждане на необходимите изменения. Ако нередностите не бъдат отстранени, тя ще започне срещу съответните държави членки производства за установяване на неизпълнение на задължения.
В рамките на най-новата си инициатива Комисията ще извърши контрол:
- дали гражданите, заработващи по-голяма част от доходите си в друга държава членка, се облагат с по-високи данъци в сравнение с нейните граждани. В тази връзка Комисията ще провери дали те като непостоянно пребиваващи лица могат да се ползват от всички лични и семейни данъчни облекчения, които се предоставят на постоянно пребиваващите;
- дали при прилагането на данъчни ставки и при зачитането на правото на приспадане на разходи държавата членка прави разграничение между собствените си граждани и гражданите на други държави членки, които понякога работят на нейна територия.
Комисията ще проследи условията не само за заетите лица и за членовете на семейства, които са заети лица, но получават значително по-ниски доходи, но също така и за самостоятелно заетите лица и пенсионерите.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44