Проектозакон предвижда отмяна на банковата тайна 07.05 | 13:26

Според внесения от инициативен комитет проект тайната ще отпадне за авоарите и операциите по сметките и влоговете, както и получените кредити на лицата клиенти на банка с отнет лиценз

От iNews.bg

Проект на Закон за отмяна на банковата и търговската тайна върху цялостната дейност на банки с отнет лиценз внесе в Народното събрание независимият депутат Велизар Енчев като представител на инициативен комитет от експерти и представители на извънпарламентарни политически сили.

Проектозаконът влиза в Народното събрание по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление и трябва да бъде разгледан от депутатите. Според авторите на предложението единственият начин за постигане на пълна прозрачност, особено в случай на финансови кризи, е отпадането на банковата и търговска тайна за банки, за които е взето решение за отнемане на лиценза.

В проекти се предлага отмяна на банковата тайна и информация, засягаща авоарите и операциите по сметките и влоговете, както и получените кредити на лицата клиенти на банка с отнет лиценз. В предложението е записано още, че трябва да бъде предоставена публична информация за всички извършени цесии и прихващания, техният размер и органът, който ги е разрешил. Ако законопроектът бъде приет ще трябва да бъде представен и списък на всички юридически лица, в чието управление банката участва или има дялово участие през предходните десет години преди отнемането на лиценза.

Енчев и колегите му предлагат още да се уреди със закон предоставянето на публична информация за извършените в банката с отнет лиценз информация за вътрешни и външни одити, финансови проверки и пълните доклади по тях. Законопроектът предвижда и предоставяне на информация за имотното състояние на членовете на ръководството на банката с отнет лиценз и техните семейства.

Цялата тази информация да се публикува в интернет предлагат вносителите. Предвижда се възможност гражданите да получават и допълнителна информация за фалиралата банка по реда на Закона за достъп до обществена информация.

"Използвани са милиарди лева публични средства за компенсиране на вложителите в една единствена банка - КТБ; девет месеца нито един "компетентен орган" не може да каже какво е истинското финансово състояние на банката; продължава да е неясна собствеността и финансовото състояние на предприятия от национално значение, свързани с КТБ; БНБ, ДАНС, Министерство на финансите, КФН и останалите отговорни институции са бездействали или целенасочено са нарушавали закона; КТБ беше облагодетелствана от поредица правителства, които целенасочено предоставяха държавни пари за лично ползване на ръководството на КТБ", са посочените аргументи за внасянето на проектозакона, цитирани от БГНЕС.

Да се очаква същите тези, които са бездействали или пряко са се облагодетелствали от аферата "КТБ", да съдействат за разплитането на тази афера и да накажат самите себе си е най-малкото наивно. "Единственият изход е разследването да протече под надзора на българските избиратели и техните граждански структури", заяви Александър Каракачанов. Тъй като вносителите на предложението са реалисти, че едва ли партиите в настоящия парламент ще приемат подобни текстове стана ясно, че те са готови да опитат да инициират и референдум по темата, сочат вносителите.

Според реакцията на отделните политически сили ще стане ясно до каква степен те са били обвързани с КТБ, каза Александър Каракачанов. Боян Дуранкев пък добави, че всеки български гражданин е платил със своите данъци краха на КТБ и заслужава да знае какво се е случило или се случва с неговите пари. Предстои продажба на активите на КТБ и трябва обществото да може да следи дали нещо, което струва 1 млн. лева, няма да бъде продадено за 10 лева, настоя още той. Според проф. Дуранкев този законопроект е превенция и срещу краха на други банки по същата схема.

Водещи

Най-четени