Производители: Не е нормално един прекупвач да получава повече от нас 20.01 | 11:15
"Не е нормално един прекупвач да получава повече от производителя, заяви Чаушев.
Развитието на дистрибуционните канали и на продоволствената верига като цяло у нас и по света доведе до съществена промяна във възможностите и пазарните позиции, силите на участниците в тази продоволствена верига. Търговията на дребно все повече измества и изземва функции на търговци на едро, а земеделските производители остават в неизгодна позиция. Това каза Мария Пенева от катедра "Икономика на природните ресурси" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) по време на кръгла маса.
По думите ѝ всичко това повдига и допълнително въпросите за отношенията с прекупвачи, съществуващ сив сектор, договорни условия с търговските вериги, вноса, преработката, достъпа до инфраструктура, но не само транспортна, а складове, хладилни съоръжения, логистични мрежи – всяко едно увеличава разходите при доставката на продуктите до крайния потребител.
Според Стоян Чаушев, търговец на пресни плодове и зеленчуци, българският производител почти винаги е ощетен в агрохранителната верига. Той обясни, че по-големите производители имат два вида реализация на продуктите - едната е директно във веригите или на тържища.
По думите на Чаушев от няколко години се наблюдава тенденция, в която производителите виждат своята продукция, продавана на дребно по пазарите на двойна и тройна цена. Той обясни това с факта, че търговците на дребно не искат да продават достатъчно обеми, както е било през годините. Те искат с малко продукция да изкарат повече.
"Не е нормално един прекупвач да получава повече от производителя, заяви Чаушев.
Той подчерта, че няма ясни регламенти и уточнени правила в агрохранителната верига кой колко получава от производителя до крайния потребител. Според Чаушев трябва нова политика, която да урегулира отношенията между производител и търговец. Той заяви, че тази политика, на толкова голямо натоварване на продукта, води до по-ниско потребление и страда крайният потребител.
Пенева посочи, че макар и бавно диетата на българите се променя.
Тя цитира данни, според които за последните 10 години с над 20 процента е намаляла консумацията на хляб и тестени изделия, а над 17 процента - на олио.
През последните години увеличението на консумацията на плодове е средно със седем процента, но има разлика за различните плодове. Има съществено увеличение на консумацията на южни плодове - с над 30 процента.
При зеленчуците също има обща промяна и тенденция на повишаване на консумацията, като най-съществена е при краставиците - с 20 процента.
Намаляването на населението в страната и увеличението на плодове и зеленчуци на глава от населението не може да бъде удовлетворено от нестабилните и намаляващи обеми в страната, каза Пенева. По думите ѝ за баланс в пазара се намесва международната търговия, която е важен фактор и в обратния случай - когато производственият капацитет и производството надвишават сериозно вътрешното потребление.
При млякото и млечните продукти има незначителни колебания в консумацията, но общата перспектива на намаляване на населението в страната предполага, че не можем да очакваме силно покачване на общото потребление, което да доведе до съответния отговор в производството, коментира Пенева. Данните показват, че има най-съществено увеличение на преработените/други млечни продукти - над 30 процента.
На пазара на птиче месо и яйца има трайно повишаване на консумацията, съответно с 10 и 15 процента. Съответно има положителна промяна и отговор на производството и равнищата на производство в България успяват да удовлетворят тези потребности, каза Пенева.
Свинското месо, птичите меса и каймата съставляват 75 процента от консумираните месни продукти в страната.
Водещи
-
Мирчев: Моделът "Борисов-Пеевски" се опитва да се прегрупира и да запази властта си
В момента се нарушава закона – има главен прокурор, кото е узурпирал поста в нарушение на...
08.01 | 21:00
-
Какво предсказаха „Семейство Симпсън“ за 2026 г.
Оракулът на поп културата прогнозира още по-мрачни и тревожни времена
08.01 | 20:45
-
Заради аварии: Столични квартали останаха без парно
Без толо са в столичните квартали „Люлин“ 3, 4, 5 и 6, както и в части от „Дианабад“,...
08.01 | 20:30
-
СЕМ ще разгледа отстраняването на Мария Цънцарова от ефира на bTV
Планирана е и среща с Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори (АБРО)
08.01 | 20:15
Най-четени
-
Осъдиха Община Смолян да плати 30 000 лв. на жена, пострадала при падане на заледена улица
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване.
08.01 | 12:00
-
На Бабинден: Какви са заплатите на акушерките и медицинските сестри? 3
При пълно работно време заплатата не може да пада под тези прагове. Въпросът е доколко те са...
08.01 | 12:45
-
"Гостите не искат да си тръгват" и "В бензина има захар": Из глупостите до 112 в Шумен
Често се получават обаждания от хора с молба на различни адреси да се пратят полицаи „ за...
08.01 | 11:45
-
Зимата се завърна с пълна сила – усложнена обстановка по пътищата в страната ОБЗОР
Какво е състоянието на пътищата в страната и има ли затруднения в движението?
08.01 | 11:15