Прокуратурата уличи в шпионаж български генерал и руски дипломат 02.03 | 16:14
Главният прокурор Иван Гешев е уведомил външната министърка Теодора Генчовска, че Специализираната прокуратура и ДАНС са разкрили руски шпионин с дипломатически статут в България

Главният прокурор Иван Гешев е уведомил външната министърка Теодора Генчовска, че Специализираната прокуратура и ДАНС са разкрили руски шпионин с дипломатически статут в България, съобщиха от държавното обвинение в сряда.
По случая е образувано разследване за шпионаж, по което са събрани доказателства за "нерегламентирана разузнавателна дейност, несъвместима с дипломатическите отношения”.
В рамките на разследването в шпионаж е бил уличен и българин, за когото прокуратурата уточнява единствено, че е "генерал от резерва, участвал в мисии извън България, работил в Министерство на отбраната, разполагал с достъп до класифицирана информация, касаеща ЕС и НАТО”.
От съобщението става ясно още, че руският дипломат е ползвал длъжността си на съветник в руското посолство за прикритие на шпионската си дейност. Разследващите са засекли "конспиративни срещи, преносими карти-памет, криптиращи устройства и шифрограма за кодиране на комуникацията” между двамата.
От прокуратурата припомнят, че тази дейност на руснака "е в противоречие и с Виенската конвенция за дипломатическите отношения” и затова Гешев е уведомил Генчовска, която може да предприеме действия за изгонването му.
Това е пореден подобен случай, в който през последните няколко години държавното обвинение съобщава, че е разкрило шпионска дейност на руски дипломати в България. София вече изгони заради такива доказателства няколко представители на руската дипломатическа мисия.
През ноември миналата година пък Софийската военно-окръжна прокуратура внесе във Военния съд обвинителен акт срещу шпионска група, която Гешев беше сравнил с легендарната "Петорка от Кеймбридж”."
Като т.нар. "резидент", който организира и ръководи предполагаемата шпионска група, беше посочен о.р.полк. Иван Илиев, който до 2016 г. е заемал ръководен пост в Служба "Военно разузнаване" към министъра на отбраната.
Според разследващите ролята на посредник при предаването на информация и пари между него и неназован служител на руското посолство в София е била поета от съпругата на "резидента" – Галина Илиева. За нея стана известно единствено, че притежава руско и българско гражданство и "се ползва с доверието на руски дипломати".
Като участник в групата беше посочен и вече бившият началник на регистратурата за класифицирана информация в Народното събрание Любомир Медаров, също бивш служител на военното разузнаване.
Останалите трима обвиняеми бяха действащи служители на Министерството на отбраната (МО). От тях обаче стана известно само името на зам.-началника на бюджетната дирекция в МО полк. Петър Петков.
Водещи
-
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя
Позицията на МВР
15.07 | 17:40
-
Нов обрат по делото "Дебора"
Районният съд в Пловдив пусна на свобода обвиняемия Георги Георгиев срещу парична гаранация от...
15.07 | 16:45
Най-четени
-
Николай Василев: Трябва да спрем да говорим, че има инфлация, такава няма
По негови думи инфлация ще има, но причината за това е бюджетната политика на правителствата...
15.07 | 13:45
-
Томислав Дончев: Приемането на еврото не е сред рисковете, които ни крие бъдещето
В събитието участва и икономическият анализатор Йонко Чуклев.
15.07 | 14:30
-
Тръмп за BBC: Разочарован съм от Путин, но не съм го отписал
Интервюто се появява в медийното пространство часове след като Тръмп обяви нови оръжейни...
15.07 | 12:00