Променят закона - вече всички собственици на имоти в блоковете ще плащат като попове 23.05 | 10:10
Такса вход ще плащат всички собственици, наематели и обитатели в сграда етажна собственост, дори тези, чиито жилища са празни. Предвиждат го промени в Закона за етажната собственост, приети от правителството и внесени за гласуване
Вече стана ясно, че такса вход ще плащат всички собственици, наематели и обитатели в сграда етажна собственост, дори тези, чиито жилища са празни. Предвиждат го промени в Закона за етажната собственост, приети от правителството и внесени за гласуване в парламента, пише Телеграф бг.
В момента има много имоти в жилищни сгради, които са необитаеми. Те са около 10-15 процента от жилищата, чиито собственици живеят, учат или работят в чужбина. Други пък са купени с инвестиционна цел и плащат някакъв процент само при ремонт, промяна в дизайна или инвестиционен проект.
Отпада
От такса вход сега са освободени домакинствата, в чиито жилища не живее никой повече от 30 дни в годината. С промените в закона тази възможност отпада. Собственикът на необитаем имот ще бъде длъжен да плаща сума поне колкото за един обитател.
Ако общото събрание е сметнало, че разходите за асансьор, чистачка, домоуправител, ток и вода за общите части и вноска за ремонти е 12 лева, толкова ще дължи и собственикът, който не обитава жилището.
Една от новите тесли, които се точат с промените в закона е, че обитателите на първия и втория етаж, които в момента не плащат разходите за асансьор, защото не го ползват, също ще внасят парите за лифта, влизащи в определената такса.
Глоба
Всички собственици, наематели и обитатели на имот в сградата етажна собственост трябва да са регистрирани в домовата книга на етажната собственост.
До 15 дни от закупуване, наемане или нанасяне в даден имот собственикът или ползвателят е длъжен да подаде декларация за вписване на своите данни в книгата на етажната собственост. Глобата за неизпълнение на задължението е от 50 до 250 лева или с имуществена санкция от 100 до 500 лева, ако е юридическо лице.
Всяка етажна собственост ще може да открие банкова сметка със специално предназначение за събиране на средства за управление и поддръжка на общите части на етажната собственост.
Чрез нея ще може да се кандидатства за колективни кредити при кандидатстване за различни инвестиционни проекти за енергийна ефективност и по Плана за възстановяване и устойчивост, обясниха от служебното правителство.
Промените в закона вменяват право на домоуправителя или на председателя на управителния съвет на етажната собственост да се разпорежда с финансовия ресурс в общата сметка. Това обаче ще бъде възможно след решение на общото събрание.
Водещи
-
Девет души са задържани на протеста в София
Един от тях бил с нож и бокс, а друг - обявен за издирване
10.12 | 19:45
-
Веселин Стойнев: Борисов да даде ясна пътна карта за предсрочни избори
"На това управление му е сложен край и въпросът е кога точно ще са изборите"
10.12 | 19:15
-
От донор с мутация, причиняваща рак, са заченати близо 200 деца в Европа
Някои деца вече са починали и само малцина от тези, които наследяват мутацията, ще избегнат...
10.12 | 19:00
Най-четени
-
Борисов: След 1 януари ще говоря за оставки и протести
"Надявам се на 1 януари всеки българин да може да си изтегли парите от банкомата в евро", каза...
10.12 | 09:45
-
Край на дебатите: Гласуват вота на недоверие към кабинета утре (ОБЗОР)
Вотът е внесен от ПП–ДБ и е подкрепен от депутатите на АПС и МЕЧ, а темата е „Провал в...
10.12 | 14:30
-
Екшън в парламента. Шести вот на недоверие
Предишните вотове на недоверие към правителството, всички неуспешни, бяха заради провал в...
10.12 | 09:45
-
Асен Василев към Росен Желязков: Призовавам ви да подадете оставка, за да не се стигне до ексцесии
Тази оставка е необходима, защото това правителство краде бъдещето на българския народ, в т.ч....
10.12 | 13:30