Протести блокираха столицата (ВИДЕО) 11.11 | 13:30
Това е само началото, а работеща България има готовност да обяви национална ефетивна стачка, заканиха се синдикатите

Работещи от цялата страна участват в националния протест за по-високи доходи, организиран от КНСБ и Конфедерация на труда "Подкрепа" пред Народното събрание. Мотото на акцията е "За повишаване на доходите и запазване на работните места".
Основното искане на дошлите под лилавите и сините знамена на КНСБ и КТ "Подкрепа" е за увеличение на доходите още до края на тази година заради натрупаната близо 20-процентна инфлация до момента, както и за бързо приемане на Бюджета за следващата година, в който да се заложи поне 13% ръст на заплатите както в бюджетния сектор, така и в частната сфера. В акцията участват и структурите на КНСБ и "Подкрепа" от Българското национално радио, предаде обществената медия.
На трибуната са оратори от различни федерации, синдикати и съюзи, които членуват в КНСБ и КТ "Подкрепа" и които говорят за проблемите на работещите в различните сфери - от образование и здравеопазване, до транспорта и строителството.
Минути преди 12 ч. президентът на КНСБ Пламен Димитров обяви, че акцията е "само началото", а работеща България има готовност да обяви национална ефетивна стачка.
"Бих подкрепил всички искания, които са за повишаване на доходите. Служебното правителство прави това, което е възможно в момента, а именно - да гарантира, че няма бюджетен хаос като предложи на НС законопроект, с който се удължава действието на предишния законопроект. Да се надяваме скоро да има ново мнозинство, ново правителство".
Президентът Румен Радев ще се срещне с лидерите на КНСБ и "Подкрепа" - Пламен Димитров и Димитър Манолов.
Заради протестната акция има сериозни затруднения в движението в столицата, включително и на наземния градски транспорт.
"Инфлацията стигна 18,7%. Това е официалната по статистика, но неофициално инфлацията е между 40 и 50, дори над 50%. Настояваме Бюджет 2023-та година да бъде внесен с всичките искания на КНСБ, най-вече за увеличаване на минималната работна заплата от 710 на миниум 850 лева; Държавните предприятия и държавните структури са обвързани само и единствено с Бюджета", сподели протестиращ.
В протеста участват и структурите на КНСБ и "Подкрепа" в Българското национално радио. Протестиращи заявиха:
"От няколко години Бюджетът на БНР изобщо не е променян и в същото време на годишна база токът е 1 милион лева. Честотите, които са от новия договор, вече са с 20% нагоре, за тях плащаме 800 000 лева. Къде отиват парите за заплатите? Как ще се поддържа техниката? Как ще работят хората?", сподели служителка в БНР.
Водещи
-
Димитър Маргаритов: Не трябва да допускаме средата на говорене да замърси пазарната среда
Това каза бившият председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и бивш...
12.07 | 13:40
-
Гералд Кнаус: Темата миграция може отново да възпламени Европа
Проф. Даниел Тюм: Недоволството от миграционната политика на Брюксел расте
12.07 | 13:20
-
Пламен Димитров: Най-важното в момента е цените да бъдат държани под контрол
Посланието на Брюксел е да свиваме дефицита, а не разходите, посочи президентът на КНСБ
12.07 | 12:20
-
О. Люляка стана полуостров заради климатичните промени
Как изглежда мястото, което е любимо за плаж на русенци
12.07 | 13:00
Най-четени
-
Асен Василев се отказа от депутатския си имунитет
Ще осъдя г-жа Пламенка, закани се той
12.07 | 08:51
-
Слънчев юлски ден с температури 28-33°C
След обяд само на места над Стара планина и Южна България ще превали слаб дъжд
12.07 | 09:30
-
Борисов с коментар за повишения рейтинг на България
По думите му това е още един добър знак за инвеститорите и за българската икономика, който...
12.07 | 10:55