Проучване: Повечето работещи у нас се справят много трудно с инфлацията 25.04 | 18:15
Около 55 на сто от работещите в България не очакват да получат увеличение на заплатата през настоящата година

Регионално проучване в Централна и Източна Европа на групата "Уеъруиуърк" (Wherewework), показва, че 32 на сто от българите ще си потърсят друга работа, а 19 на сто - допълнителен ангажимент, за да се справят с инфлацията, съобщава сайтът Kaderabotim.bg, цитиран от БТА.
Около 55 на сто от работещите в България не очакват да получат увеличение на заплатата през настоящата година, сочи проучването на "Уеъруиуърк".
Изследването показва, че повечето от участниците в допитването от пет държави ще имат нужда от увеличение на заплатите с 20-30 на сто, за да се справят с инфлацията. Между 59-77 на сто от респондентите обаче не са били информирани за никакво увеличение от страна на работодателите си. В България този процент е най-висок - 77 на сто от българските служители казват, че не са били информирани за възможно увеличение на възнагражденията.
Проучването е проведено между декември 2022 г. и март 2023 г. с 12 801 служители от България, Гърция, Румъния, Унгария и Молдова, работещи в сферата на ИТ, търговията на дребно, финансите и банковото дело, телекомуникациите, производството на потребителски стоки, здравните услуги и др. То отразява нагласите на служителите в Централна и Източна Европа относно увеличаването на техните възнаграждения в контекста на по-високата инфлация през последните месеци.
От 5-те участващи в проучването държави, България е страната с най-много служители, които получават увеличение на заплатите само ако заемат определени позиции (14 на сто).
Повечето работещи у нас (36 на сто) посочват, че ще се справят много трудно с инфлацията, тъй като месечните им плащания и разходи вече обхващат голяма част от заплатата им. За сравнение 8,2 на сто от румънците и 7,6 на сто от молдовците заявяват, че биха се справили добре дори и да не получат увеличение на заплатите.
"Наблюдаваме, че повечето служители се надяват на увеличение на заплатите с 20-30 на сто, но работодателите все още не са ги уведомили за такива увеличения. Това е важен сигнал за компаниите, особено като значителна част от хората (между 32-43 на сто) споделят, че биха потърсили друга работа, ако не получат увеличение на заплатата", посочва Костин Тудор, основател и главен изпълнителен директор на "Уеъруиуърк".
Проучването показва още, че повечето български фирми (34 на сто) увеличават заплащането на служителите си всяка година, следвани от работодателите, правещи това само след преговори със служителите (29,61 на сто) или при постигнати добри резултати (20,41 на сто).
Водещи
-
Протестът на градския транспорт отново отекна в парламента ОБЗОР
Извънредната ситуация с транспорта в София отново предизвика политически коментари в кулоарите...
16.05 | 15:00
-
Доходите изпреварват разходите: НСИ отчете ръст през първото тримесечие
Най-голямо намаление има при потреблението на хляб и тестени изделия - от 18 на 16,9...
16.05 | 14:30
-
Румен Радев: Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите
Това коментира президентът
16.05 | 13:30
-
Отказват технически преглед на автомобила, ако собственикът има неплатени глоби
Този проект за промяна в Закона за движение по пътищата (ЗДвП) бе гласуван от депутатите от...
16.05 | 13:15
Най-четени
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Ако няма споразумение - и уикендът няма да има градски транспорт
И предупредиха, че се очаква масово търсене на работа от страна на водачите.
16.05 | 11:00
-
Депутатите се събраха на редовно заседание
Като първа точка в дневния ред е предвидено гласуване на Законопроект за ратифициране на...
16.05 | 11:15
-
Служителите в метрото са готови да се включат в протеста
Според него исканията за по-високи заплати в сектора са справедливи. Той заяви, че до...
16.05 | 12:30