Проф. Аргирова: Многото починали в България, които уж са ваксинирани, са с фалшиви сертификати 29.09 | 13:30
Има разлика между COVID-19 сега и преди година, отбеляза тя. Инкубационният период е по-кратък, различни са и симптомите, обясни топ вирусоложката
Фалшивата ваксинация в България изкривява световната статистика, заяви проф. Радка Аргирова в ефира на БНТ. Според вирусоложката от "Токуда", болните със сертификат са малко, а повечето от починалите не са ваксинирани наистина.
"Моите наблюдения са, че има изключително много хора, които изобщо не са се ваксинирали, и че има хора, които са успели по някакъв начин да си набавят документ."
Не е ясно обаче как се установява това - дали даден пациент е сред малкото хора, които не развиват силен имунен отговор, или са се сдобили със сертификат по "другия начин".
Въпреки това от 40 души, преминали през спешното отделение на "Токуда" в последните дни с оплаквания от COVID-19, един-единствен е ваксиниран. Става дума за възрастна жена, която имала само леки симптоми и е пратена за домашно лечение и карантина.
"Друго, което се среща често, са хора, които са ваксинирани с двете дози, които след това представат изобщо да спазват каквито и да е било мерки за социална дистанция и дезинфекция и попадат в контакт със заразени", отбеляза Аргирова.
Според нея досега е трябвало минимум 50% от населението да има две дози.
"Ваксините помагат, абсолютно помагат, засега помагат и при всичките тези нови мутанти и варианти. Тези ваксини са ефективни. Това е истината", категорична е тя.
Проф. Аргирова отбеляза, че засега третата доза е препоръчителна за хората над 65 години, защото при тях се наблюдава избледняване на имунитета, както и при хора със заболяване, което води до отслабване на имунната система - точно каквито са препоръките на здравното министерство.
Тя обаче предупреди хората да не се стряскат от липсата на антитела - това не значи, че нямат имунитет. По-съществен е клетъчният имунитет, който, когато е налице, за ден-два създава нужните антитела и дори при малкия шанс за инфекция боледуването минава по-леко. За сравнение, неваксинираните развиват антитела едва след 7-10 дни, през което време вирусът нанася сериозни щети на организма.
Има разлика между COVID-19 сега и преди година, отбеляза тя. Инкубационният период е по-кратък, различни са и симптомите.
"Не се срещат така често нарушенията в обонянието и вкуса, които демонстрираха първите болни, или да кажем първата вълна. Дори по тези признаци много често идваха да се изследват. Най-често сега симптоматиката е суха кашлица, недостиг на въздух или затруднено дишане, има и ринит. Задухът обаче тръгва много бързо, когато започне и ако не са взети никакви мерки, и има небрежно отношение, буквално след ден-два започва тежък задух и кислородна недостатъчност", обясни проф. Аргирова.
Водещи
-
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места ОБЗОР
Най-тежка продължава да е обстановката в община Ловеч
29.12 | 18:00
-
Спасиха бедстващо семейство до Трявна, блокирано от снеговете без ток и храна
Двете жени и мъжът с тях са от Гурково и дса ошли в семейната им къща на селото преди...
29.12 | 17:40
-
Бърдаров: Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст
Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване -...
29.12 | 17:20
Най-четени
-
Помните ли Кървавата Валя? Осъдената за три брутални убийства излиза от затвора
Тя е жената с най-дълъг стаж зад решетките у нас
29.12 | 11:20
-
Рязка промяна във времето
Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и през деня няма да претърпи...
29.12 | 09:03
-
Детското шампанско може да повлияе негативно на децата и тийнейджърите
За това говори клиничният психолог Марианна Абравитова.
29.12 | 09:40
-
На 1 януари 2025 г. България влизат изцяло в Шенген. Какви промени ще има по границите ни?
През последните дни на ГКПП "Кулата" тече усилен ремонт – пътят към Гърция се разширява с още...
29.12 | 11:40