Проф. Владимир Чуков: Може би имаме първия случай на вербуване на българин за ИДИЛ 09.06 | 10:30
Стои въпросът как 16-годишно момче за 7 дни може да се сдобие с такива детайли за бомба, посочва арабистът

Много концентрирана конференция и добре изнесени детайли от прокурор Иван Гешев. Случаят е много неприятен. Това може би е първият автентичен български случай за вербуване на етнически българин.
Това заяви арабистът Владимир Чуков относно ареста на 16-годишен ученик в Пловдив заради подготвян атенатат в града. Проф. Чуков бе гост на предаването "Събоди се" по Нова телевизия.
"Този случай доказва, че ние не сме бяло петно на картата. Минава се и през нас. Помните ли 17-годишният Ошар? Той приема исляма - той въстава срещу образователната система. Там намира отдушник и то точно чрез интернет. Той е бил податлив и отхвърля околната среда", припомни проф. Чуков. "Трябва да се направят конкретни изводи. Ние учените трябва да се опитаме да видим психологическите и социални аспекти на конверсията", каза той.
"Според мен за случая трябва да се търсят две причини. Първата е училището, а втората семейството. Мисля, че трябва да се запитаме защо е стигнало това дете до това подобно състояние. Очевидно е имало нещо, което го е тормозило и го дърпа назад", смята арабистът. "Детето е много интелигентно. Стои въпросът как 16-годишно момче за 7 дни може да се сдобие с такива детайли за бомба. За това трябва месец. Подобен тип действия няма как да нямат направления и да няма съвети отвън. Бащата на момчето трябва да се запита защо вербовчикът на "Ислямска държава" е по-авторитет от него, че да се стигне дотук", каза Чуков.
Той каза, че още, че през 2006 е виждал Ал Кайда да пуска обяви и да си набира експерти. "Ако семейството не беше реагирало, не знам какво щеше да стане. Съмнявам се да бъде предотвратено всичко. Но е хубаво, че семейството е усетило детето си и това, че то живее в някакъв паралелен свят", каза в заключение проф. Владимир Чуков.
Водещи
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Почина канадският режисьор с български корени Тед Кочев
Негово дело е лентата "Рамбо: Първа кръв"
12.04 | 10:40