Проф. Иван Илчев: Хиляди стават студенти без да имат капацитет да завършат 27.08 | 16:32

Имаме четвърто и дори пето класиране, а държавата няма нужда от толкова висшисти, казва той

От iNews.bg

В последните години, включително и тази, хиляди младежи стават студенти без да имат необходимия капацитет да завършат записаната специалност. Такова мнение изрази в интервю за Нова телевизия бившият ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев. Според него обяснението е в това, че ВУЗ-овете у нас разкриват прекалено много места за прием, а от друга страна пък България няма нужда от толкова хора с диплом за висше образование, колкото произвеждат университетите.

За поредна година почти всички ВУЗ-ове у нас са принудени да удължат приема на студенти и да правят четвърто, че някои и пето класиране. Причината - незаети места в почти всички висши учебни заведения.

Притеснителните данни видяхме и през миналата година, виждаме и тази. А специалности, които доскоро бяха непостижима цел на хиляди кандидат-студенти, днес могат да се окажат повече от достъпни. Когато се заговори за образование и образователна система, много често се спекулира от политици и медии, но място за спекулации няма, стана ясно от думите на проф. Илков.

"Университетите дават завишени бройки за приема си. България обаче няма нужда от толкова много висшисти, особено в някои области. Много от хората, които влизат на второ и трето класиране, нямат интелектуален капацитет, за да завършат. Така че системата е сбъркана", каза той. Според него обаче нещата, макар и бавно, вече са тръгнали в правилната посока. "Системата започна да се поправя през последните години и се надявам, че след още няколко ще има резултати”, коментира бившият ректор на Алма матер.

"Образованието е много консервативна система и трудно се променя. Необходимо е време. То зависи и страшно много от политиката”, заяви още проф. Илков. Студенти от Софийския университет също споделят мнението му. Според тях също са нужни промени в цялата система и са необходими реформи във висшето образование у нас.

Водещи

Най-четени