Проф. Иво Христов: Хората имат недоверие към ваксините, защото знаят, че ги лъжат 18.12 | 20:27

"По-сериозният въпрос е, че огромна част от елитите по света използваха Covid истерията, за да реализират своите цели за нови форми на управление, манипулации и контрол", каза социологът и депутат от БСП

От iNews.bg

"Трябва да свикваме с новата нормалност, няма да се върнем към живота преди март 2020", каза пред БНР социологът и депутат от "БСП за България" проф. Иво Христов. Той подчерта, че болест има, тя е много коварна, но реакцията на тази зараза е неправилна от това, което имаме. "От свински грип умряха много повече хора, отколкото от Covid-19", посочи той.

Той определи клишето "конспиративни теории" като новата цензура:

"Хората имат недоверие към ваксините, защото знаят, че ги лъжат. Не говорим срещу ваксините, това е един огромен успех на човечеството. През този фокус обаче се процежда нещо дълбоко - разделението на елит и останали и огромното недоверие към този елит, не само в България".

Според депутата хората не знаят как се е появил този коронавирус, не знаят защо има скрити ефекти от протичането му:

"По-сериозният въпрос е, че огромна част от елитите по света използваха Covid истерията, за да реализират своите цели за нови форми на управление, манипулации и контрол. За нови форми на вземане на реванш по отношение на всички социални и други свободи, които хората в цивилизования свят постигнаха през последните 100-150 години".

Избори в условията на пандемия

"Няма много неизвестни. Съседна Румъния проведе образцови избори в разгара на пандемията. Естествено, че тук това се използва за претекст - когато не искате да свършите една работа, ще намерите хиляди причини, за да не я свършите. ... Като не знаят как - да видят през "Дунав мост", коментира проф. Иво Христов.

По думите му президентът само е посочил примерна дата - 28 март, съобразно Конституцията, но предположи, че Румен Радев ще реши кога да е датата на изборите, след като проведе консултации с основните политически сили и с епидемиолози, заради епидемичната обстановка в страната, която според него е станала политическа. 

"Това, което ни се поднася, е демоскопски изследвания, а не социологически проучвания. Могат да се случат много неща до март или април, така че не бих избързал с каквито и да било категорични изводи", каза социологът във връзка с проучвания на общественото мнение на различни социологически агенции, които представят прогнози за нагласите на избирателите за предстоящите избори.

Според проф. Христов няма да има партия, която самостоятелно да може да управлява България оттук нататък:

"Ще се минава през задължителни коалиционни формати, въпросът е как точно ще се формират те. Независимо кой ще спечели изборите, ще влезем в къси парламенти и чести избори".  

Той прогнозира и вариант, при който в България да има дълго служебно правителство. Депутатът не изключи т.нар. правителство на националното спасение, зад което да се обединят всички политически сили, които официално не могат да влязат в коалиция.

Социологът посочи само партията на Слави Трифонов като единствената сигурна от извънпарламентарните сега, която ще влезе в следващия парламент.

Водещи

Най-четени