Психиатрични специалисти излизат на протест срещу "унизителното" 5-процентно увеличение на заплатите 26.03 | 08:43
Тревожни тенденции в психичното здраве на младежите
Служители от психиатричните лечебни заведения в цялата страна обявиха национален протест срещу недостатъчното увеличение на заплатите, което определят като "крайно унизително". Протестната акция ще се проведе пред сградата на Министерството на здравеопазването, съобщават от синдикалните организации на работещите в сектора.
Недоволството на медицинските специалисти е породено от факта, че вместо исканото 50-процентно повишение на възнагражденията, в бюджета е заложено само 5 на сто увеличение. Според протестиращите, здравното министерство не е защитило техните интереси при формирането на държавния бюджет за настоящата година.
"Отделенията са пред закриване. Няма как един човек да изпълнява работата на 4-5 души за смешна заплата. В другите държави възнаграждението е много по-голямо", заяви в ефира на "Здравей, България" по NOVA Иван Добринов, ръководител на Шесто мъжко отделение в Психиатричната болница в град Раднево.
Тревожни тенденции в психичното здраве на младежите
Специалистите алармират за сериозен ръст на броя младежи с психични проблеми. Особено обезпокоителна е ситуацията с употребата на нови психоактивни вещества, които водят до тежки последствия за психичното здраве.
"Опитите за убийства, самоубийства се увеличават заради новите субстанции. В момента в отделенията е пълно с младежи с тежки шизофренно подобни психози", подчертава Добринов.
Системни дефицити в грижата за психичното здраве
Психиатричните специалисти посочват още, че държавата не осигурява адекватни програми за подрастващите с психични отклонения.
"Държавата е абдикирала от тази сфера. У нас няма нито една програма за хора под 18 години, които имат такива отклонения", категоричен е ръководителят на отделението в Раднево.
Той посочва и драстичния недостиг на детски психиатри в някои региони на страната: "В Старозагорска област няма нито един детски психиатър".
Водещи
-
Божанков: Искаме да бъдем първа политическа сила и да поемем отговорност за управлението на държавата
Според него изборите ще са борба на живот и смърт за статуквото
17.01 | 18:00
-
Новолуние в Козирог: Всичко старо си отива
На този етап всичко ще се планира и развива задкулисно, лицемерно и под напора на емоциите
17.01 | 17:40
-
Тръмп покани Ердоган сред основателите на Съвета за мир в Газа
Новата структура ще участва във формирането на бъдещото управление и услуги в ивицата Газа
17.01 | 17:20
-
„Кроношпан“ внесе план за безопасно спиране на производствена линия във Велико Търново
Компанията ще обжалва наложената мярка
17.01 | 17:00
Най-четени
-
Край на тайната на заплатите от тази година
ЕС въвежда задължителни правила, които целят да превърнат принципа „равно заплащане за равен...
17.01 | 14:00
-
От 19 януари до 18 юли спират влаковете между метростанциите "Сливница" и "Обеля"
За посочения период метростанция "Сливница" ще бъде крайна за линии № 1 и № 4; станция "Обеля"...
17.01 | 10:20
-
Новолуние в Козирог: Всичко старо си отива
На този етап всичко ще се планира и развива задкулисно, лицемерно и под напора на емоциите
17.01 | 17:40
-
Ваня Григорова: Падането на правителството беше гласът на гнева, но ни остави без бюджет
Независимият общински съветник предупреди за колапс в здравеопазването, хаос в София и липса...
17.01 | 12:00