Пъзели, арт и готварство за младежи аутисти в столицата 29.08 | 17:56
Все повече се увеличава броят на децата, страдащи от аутизъм в световен мащаб

С още 20 места разширяват единственият специализиран център за деца с аутизъм, открит преди 4 години от Столична община. При откриването му през 2007 година центърът е разполагал с общо 40 места, а сега те вече са 60.
Това каза столичният кмет при откриването на новата зона на Центъра за социална интеграция и рехабилитация на лица с проблеми от аутистичния спектър на булевард "Александър Стамболийски" днес.
Разширението е направено като са ремонтирани три помещения и са открити шест нови работни места за специалисти, които да работят с децата. Фандъкова уточни, че в центъра работят психолози, социални работници и терапевти.
Центърът за социална рехабилитация и интеграция на лица с проблеми от аутистичния спектър е изцяло общинско предприятие, което се финансира от държавно делегираните дейности като издръжката му за заплати на персонала е 12 хиляди лева и общината се грижи за поддръжката на сградата и помещенията в нея.
Новата зона за младежи с аутизъм включва три зали - зала за групови занимания (пъзели, арт и готварство), компютърна зала и зона за рехабилитация и физическо укрепване. За ремонтни дейности и оборудване Столичната община е отпуснала 28 хиляди лева.
За да бъде прието едно дете с аутизъм в специализирания център, то трябва първо да мине през диагностициране в клиника "Св. Никола", откъдето го насочват към терапевтите в центъра, след това детето минава през интервю и като се освободи място, го приемат и изготвят специална програма за лечение, обясни директорката на Центъра за социална рехабилитация и интеграция на лица с проблеми от аутистичния спектър Ани Андонова.
Тя заяви, че центърът предлага почасово занимание и децата не прекарват цял ден в него. Младежите над 18 години прекарват в занятия със специалистите по два часа два пъти в седмицата, а по-малките деца между 5 и 8 часа.
С малките деца терапевтите се занимават индивидуално, а с младежите работят по групи, каза Ани Андонова. След 18 години младите хора не посещават училище, нямат трудова заетост, затова в този център те се подготвят за социални работници или им се намира друга активност в обществото.
50 деца в момента са в листата на чакащите за прием в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на лица с проблеми от аутистичния спектър, посочи Андонова. Тя допълни, че при откриването на центъра през 2007 година в списъка на чакащите е имало над 100 деца.
Терапевтите от специализираното заведение помагат и на всички, страдащи от това заболяване в страната като изготвят индивидуална програма за децата, които се допитват до тях.
Събота и неделя центърът работи и с родителите на заболелите деца, които там получават всичко необходимо като информация за болестта и нейното лечение.
Официална статистика за децата болни от аутизъм в България няма, но световната показва, че на 150 деца, едно се ражда диагностицирано с аутизъм, обясни Ани Андонова. Тя заяви, че през последните години има бум на децата с аутизъм.
Когато се роди дете с това заболяване, родителите изпадат в шок, коментира Андонова. Тя призова това да не се случва, а да се обърнат към специалистите, защото колкото по-рано започне лечението, толкова по-добри резултати ще даде то.
Аутизмът е сложно, биологически обусловено разстройство на развитието, което причинява нарушения във възприятията за света и себе си, комуникацията, социалните умения, поведението и ученето.
Особеностите в поведението се проявяват във всички ситуации, но силата и степента на аутистичните симптоми при всяка личност са различни.
Повече от 50 % от хората с аутизъм не могат да говорят, а тези, които могат, обикновено развиват това умение в късна възраст или речта им е специфично развита.
Ранната интервенция дава по-добри шансове за прогрес и адаптация на детето с аутизъм. При хората страдащи от заболяването, овладяването на всяко ново умение изисква много работа.
Хората с аутизъм могат да развият рутинни трудови умения и навици, неизискващи общуване. Те имат нужда от различна форма на подкрепа през целия си живот.
Водещи
-
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на сто.
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на...
16.05 | 17:59
-
Украинският президент призова за твърди санкции, ако преговорите в Истанбул се провалят
По-ниско ниво на руската делегация
16.05 | 17:40
-
Отлагат либерализацията на тока за неопределено време
Депутатите приеха промени в Закона за енергетиката, които запазват ролята на КЕВР при...
16.05 | 17:20
-
Българка ще лежи 6 години в затвора за продажба на бебе в Гърция
Наказанието му е наложено от Наказателен съд в Солун и ще бъде приведено в изпълнение в ...
16.05 | 17:00
Най-четени
-
Ако няма споразумение - и уикендът няма да има градски транспорт
И предупредиха, че се очаква масово търсене на работа от страна на водачите.
16.05 | 11:00
-
Служителите в метрото са готови да се включат в протеста
Според него исканията за по-високи заплати в сектора са справедливи. Той заяви, че до...
16.05 | 12:30
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Румен Радев: Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите
Това коментира президентът
16.05 | 13:30