Първанов: Продължавам да имам приятели и не твърдя, че съм самотен 17.01 | 10:07

"Аз съм доволен, че бях президент в един успешен за България период", обобщи изминалите 10 г. президентът

От Кремена Бедерева

Това, като цяло е най-успешният период в прехода на България. Има 8 години с високи темпове на икономически растеж. И разбира се, успехът с членството в Европейския съюз (ЕС) и НАТО. Няма как да не оценим такъв период като успешен. След това дойде кризата – период на търсения, на лутания, на политически спорове – за изхода от кризата. Така оцени изминалите 10 години в Президентството Георги Първанов в интервю за TV7.

Той сподели, че винаги се е старал да работи добре с всяко правителство и всеки премиер, колкото се може по-добре. "Това го изисква демокрацията", така президентът отговори на въпроса с кой премиер е работил най-добре.

"Имал съм много добър диалог със Симеон Сакскобургготски, със Сергей Станишев също, с Борисов е по-трудно, но дори и когато сме спорили, съм се старал да е на принципна основа", обясни Георги Първанов.

Той е категоричен, че споровете им нямат общо с бъдещо съперничество за премиер. На добронамереността му е било отговорено конфронтационно, смята още той.

"Емоциите не са добрият съветник в политиката, особено когато си на високо ниво. Но аз не съм по-емоционалният човек, въпреки че съм имал много поводи през тези 20 г. да изразявам своята емоции, но не съм го правил – което показва, че и двете страни са спазвали правилата. Когато единият наруши правилата, много трудно е другият да запази добрия тон", обясни президентът за отношенията си с Борисов.

"Коректно беше след влизането в ЕС Тройната коалиция да поиска вот на доверие. Тя можеше и трябваше да поиска мандат в името на нови национални цели. Нужно беше едно оздравяване, защото започнаха да се виждат пукнатини", коментира още Георги Първанов.

Първанов отново каза, че след членството в ЕС, правителството на Сергей Станишев, което е било на върха на успеха си, е можело да поиска вот на доверие.

"Президентът не преразпределя. Какво решавам аз? Влиянието е друго", попита риторично Първанов. "Президентът може да изразява ясно своята позиция, както аз винаги съм го правил и зад тази позиция има чуваемост, не в правителството и парламента, а в обществото, в медиите" - така Георги Първанов обори тезата, че съсредоточава твърде много властта в себе си.

"Не беше по-лесно при Сакскобургготски, отколкото при Станишев", обобщи Първанов.

"Предстои ми да завърша мандата си – достойно, спокойно – след това ще се опитам да потърся своето ново място в политиката. Това ново място ще бъде - не само и може би, не толкова организационно, колкото като генериране на идеи, колкото като създаване на възможност за консолидация на различни политически партии", каза държавният глава относно бъдещите си планове.

При толкова много партии в България няма никакви елементи на консолидация – гражданското обществото остава отритната отстрани и ще се опитам да бъда полезен в много отношения, обеща Първанов.

В близката година - година и половина Изпълнителната власт си има своя ясен състав, своя премиер. Който иска да разсъждава на тази тема, първо трябва да осигури предпоставките за спечелване на следващите парламентарни избори, смята Първанов.

Една от емблемите на двата мандата остана Големия шлем, на въпрос защо той не се състоя, Първанов отговори, че газопроводът "Южен поток" е национален проект. "Той е и европейски проект и сам по себе си "Южен поток" е голям шлем. АЕЦ "Белене" е изключителен проект и е необходим", обясни Георги Първанов.

"Ние загубихме вече 3 г. в колебания, докато Турция строи - "Белене" е необходима не само заради българската икономика, но за да присъстваме ние на балканския енергиен пазар", смята президентът. "Трябва да разсъждаваме практично – за съжаление, има твърде много идеологически наслоения по темата", категоричен бе Първанов, като смята, че "са глупости да се определя изток-запад идеите".

Относно агентурното минало, Първанов отговори, че "на секундата е публикувал папката и всеки може да прочете какво има за Георги Първанов в тази папка". "Моят призив бе така да се постъпи и с дипломатите сега и да се прецени дали са си вършили работата", отбеляза още президентът. "Случаят стана преди изборите през 2006 г., т.е., когато българският избирател е гласувал за мен, българинът е познавал съдържанието на папката, знаел е характерът на документите вътре в нея", обясни Първанов.

"Дребни компромиси сигурно съм правил много, но голям компромис с принципите си не се е налагало да правя", отчете Първанов. "И продължавам да имам приятели и не твърдя, че съм самотен, за разлика от някои други, които са във властта, но това не са толкова приятели от политиката – това са хора, с които винаги съм бил заедно, с които съм си помагал, чисто човешки отношения – това е по-важно, отколкото другото", коментира още президентът.

Запитан кой е най-големият му успех и провал за тези 10 г., Първанов каза: "Аз съм доволен, че бях президент в един успешен за България период, в това число и членството в ЕС и НАТО. Но успехите нека да оставим да търсят моите опоненти, но не са успели да намерят мои неуспехи и провали и кампанията го показа".

Той даде пример с Меглена Кунева, която е била "най-рязка в полемиката", като Първанов припомни, че "е нелепо да бъде обвинен, че не се интересува от образование и отбранителната политика". Точно в президентството се реши проблема с учителската стачка, припомни президентът, както и че е бил най-големият застъпник на БАН, както и на отбраната.


Водещи

Най-четени