Първанов е сигурен: Ген. Радев може да спечели изборите 19.08 | 11:14

Коалицията между АБВ и БСП е само за президентския вот, на парламентарния ще сме в два лагера, казва той

От iNews.bg

Генерал Румен Радев има всички необходими качества, не само да постигне успех на президентските избори, но и да обедини българите и да бъде добър президент. Защото не бива да мислим само как да спечелим едни избори за държавен глава, а и за това как ще изглежда един президент, ако щете анализирайки и отминаващия мандат на сегашния. Това заяви в ефира на БНТ председателят на ПП АБВ и президент на България от 2002 до 2012 г. Георги Първанов. Той обясни и методологията на политическото сътрудничество, изграждащо коалиционното обединение около номинацията на Радев за държавен глава. "Тук не става дума да се ревизира "БСП-ЛЯВА БЪЛГАРИЯ".

Трябва да се надгради, както е модерно да се казва в последно време, с още редица други коалиции, включително и около АБВ. Ние имаме своята коалиция. Това са четири партии. Знаете, че има и други формации като Движение "Гергьовден", които имат готовност, макар и в друг формат, не толкова ангажиращо да подкрепят кандидатурата на генерал Радев. Т.е., създава се една много широка коалиционна формула. И какво по-добро от това, когато нашият кандидат, силният кандидат, има широка обществена и политическа подкрепа", отбелязва Първанов.

Във връзка с темата той бе призован и за коментар по отношение на хоризонта на политическо сътрудничество с БСП и други политически сили. "Искам да разсея спекулациите в това отношение - хоризонтът на това взаимодействие са президентските избори. Не бива някой да се притеснява, че ще бъде изместен в едни бъдещи парламентарни избори от водаческо място, от листите. Твърде вероятно, даже бих казал сигурно е, че на парламентарните избори, когато и да са те, ние ще бъдем в два - надявам се еднопосочни потока, не противодействащи се, противоборстващи се – както беше в предишните 3-4 избора. Сега голямата цел е спечелването на президентските избори. Ако това се случи, би могло да отвори вратата и за една много по-голяма промяна в българската политика. Може да се срещнем в БСП не в единна предизборна коалиция за парламентарни избори, но може би и дано - в едно управление след подобни избори.

В страни от темата лидерът на АБВ изрази становище и по вариантите на България за реализация на големите енергийни проекти. Той бе категоричен, че страната ни трябва да строи нова ядрена мощност, както и "Южен поток", тъй като това ще осигури диверсификация на енергийните ресурси, инвестиции за милиарди, работни места, ръст на икономиката, евтина електроенергия и национална сигурност за България. "Шест български правителства, като започнем от това на "Тройната коалиция" и минем през двете на Борисов, забавят неоправдано, да не кажа почти безнадеждно реализацията на тези проекти. Така, че аз не бих делил отговорността. По-важното е да видим какво може да се спаси в момента. Как можем да прокараме поне една тръба – "Южен поток", с железобетонни гаранции, както заяви президентът Путин. Защото от това ние печелим заетост на работна ръка, инвестиции – печелим сигурност. В тази световна несигурност повече големи енергийни проекти, газови и атомна централа, това освен всичко друго означава и да ни пазят "големите", и това се знае много добре.

Когато става дума за големите енергийни проекти, няма защо да се делим. Защо не се делят в Турция, в Гърция и в Западна Европа?". Първанов коментира и решението на арбитражния съд по отношение на АЕЦ "Белене" и закупените за централата реактори. "Това решение бе наистина очаквано. След като нещо сме си поръчали трябва да го платим. Тук въпросът е дали да обикаляме света, от Иран до Индия например, и да предлагаме реакторите на "втора ръка", да ги търгуваме така както се продава нафтова печка, както се изрази и министър-председателят, или да се хванем и да си реализираме проекта "Белене", ако щете дори да мислим и за развитие на "Козлодуй" в някаква форма. Тези два реактора, които сме поръчали, трябва да бъдат развити, да бъде построена нова атомна централа. Нека да припомня, че нашата централа, колкото и да се спори по цените заложени в първоначалното споразумение, е най-евтината от всички европейски проекти. Така, че при една евтина атомна енергия, в енергийния микс ще се получи по-евтин ток, както за гражданите, така и за бизнеса".

Георги Първанов изрази отношение и във връзка позициите, които страната ни заема по отношение на въпросите поставени към нас и държавите от ЕС от страна на съседна Турция. Както по заплахите на южната ни съседка, че ако претенциите й не бъдат удовлетворени, тя ще отхвърли споразумението за контрол върху бежанския поток. "Трябва да имаме достойна позиция! Гледах министър-председателя Борисов в едно интервю и се сетих за една българска поговорка, която не е най-доброто което ние сме раждали като народопсихология: "Преклонена глава, сабя не я сече". Не мисля, че на нас ни приляга да угаждаме във всичко на Ердоган, който очевидно прилага много тежък авторитарен режим. Нека да имаме принципни отношения, нека да не позволяваме взаимни провокации, но и нека да не се унижаваме в една такава ситуация, в каквато очевидно и Европа вече започва да узрява, че е необходима промяна".

В заключение председателят на Алтернатива за българско възраждане взе отношение и по проблемите на финансирането на българската археология. Той бе категоричен, че културно-историческото наследство на страната трябва да се опазва. Не само защото това ще съхрани историческото ни минало, но и защото ще даде перспективи за развитие на туризма, както и ще създава все по-ярък и положителен образ на България, ще ни даде и допълнително национално самочувствие. По думите му средства трябва да се отделят не само за разкопки, но и за реставрация и консервация, както на обектите, така и на находките, открити в тях от специалистите. В тази връзка Първанов посочи, че ПГ на АБВ се подготвя да внесе предложение за сериозно повишаване на бюджетните разходи за култура, наука и изкуство.

Най-четени