Първата проба наркотик българските деца правят на 13 27.05 | 15:27
През последните години възрастта спада, при някои може дори да е под 12

Средната възраст на първа употреба на наркотици у нас е 13 г. Най-рискова група се явяват гимназистите на възраст между 15 и 19 години. Това заяви пред БГНЕС Кремена Йонева, главен експерт в отдел "Зависимости" към Националния център по обществено здраве и анализи.
През последните години възрастта на първата употреба на някакъв вид наркотично вещество спада надолу и дори може да е под 12 години, допуска експертът. "При най-рискова група – учениците в гимназиален курс, като че ли имаме най-голяма употреба, не само експериментиране”, каза Йонева.
Тя подчерта, че има разработени две национални програми по превенция, които целят да обхванат училищата в цялата страна. Те са пилотни и се реализират в 12 града в страна. Едната е насочена към ученици от 5 до 7 клас, а другата е от 8 до 11 клас. "При втората основният подход, на който се залага, е "обучение на връстници", като първо се обучават доброволци. В тази възрастова група самите деца имат по-голямо доверие на информацията, която получават от своите връстници, а не толкова от възрастните – учители или родители, а примерът им се възприема безкритично", посочи специалистът.
В двете национални програми са предвидени срещи с родители, учители, психолози и педагогически съветници. Малка част от тях се е осъществила до момента заради ситуацията с коронавируса, но експертът се надява с началото на новата учебната година да стартират в цялата страна.
Политиката на национално ниво срещу употребата на наркотиците и наркотрафика се осъществява от Национален съвет по наркотичните вещества, който е към Министерски съвет. Той разработва националната стратегия за борба с дрогата. На местно ниво функционират общински съвети по наркотични вещества. Те са 27 за цялата страна и разработват местни стратегии и програми за превенция на употреба на наркотични вещества. Самите програми се реализират от превантивно-информационни центрове.
"По наши данни специално програмите, които се разработват и изпълняват от превантивно-информационните центрове в страната, достигат някъде до 40-50 хиляди ученици. Има и превантивни програми, които са към МВР, МОН и Министерство на младежта и спорта", разказа Кремена Йонева.
В отговор на депутатски въпрос просветният министър Красимир Вълчев заявява, че всяка година се изготвя годишен доклад по проблемите, свързани с употребата и злоупотребата с наркотични вещества в България. МОН събира и обобщава данните от всички 28 регионални управления на образование. На база отчетените данни през учебната 2018/19 година в програми и кампании за превенция са обхванати 208 301 ученици. Работи се както на ниво клас, така и с родителите, и със съответните институции, като се изнасят беседи за вредата от дрогата.
Няма готова формула как да предпазим децата от наркотиците, но има добри практики и много опит, натрупан в страните, които имат традиции в тази сфера. От тях може да се поучим. Това заяви пред БГНЕС Валентина Маринова, която също е главен експерт отдел "Зависимости" към Националния център по обществено здраве и анализи.
"Няма формула, някакъв алгоритъм, защото става въпрос за психологическа и социална работа и за много специфичен контекст, който има в различните страни, в различните малки общности, по-малките населени места, големите градове и т. н., към който е нужно да се адаптират тези превантивни програми", подчерта Маринова.
Подходите, които са доказали своите резултати, са ориентирани към развитие на социални умения и личностното израстване. Според нея не само учениците и младежите трябва да бъдат обхванати при осъществяването на превантивните действия. Маринова посочи, че е важно да започнат да се създават общности по места, които работят в мрежа, където има участие и на родители, и на учители.
Кремена Йонева даде като добър пример Столичния превантивно-информационен център, който е разработил и изпълнява тази година превантивна програма, насочена изцяло към родителите. Тя е пилотна и се провеждат сесии само с родителите на ученици на възраст между 10 и 16 години.
Водещи
-
Бум на сделките за скъпи жилища
Неофициално най-скъпият продаден имот за миналата година е за 8 млн. евро
16.04 | 15:45
-
Шкварек: ПП-ДБ се превъплъщава в същинска ромска партия за няколко дена
Абсолютно навсякъде, където европейска столица се управлява от либерали, гетата са...
16.04 | 15:30
-
Легендарният метеоролог Минчо Празников: Отивам си!
Често си мисля какво ли ще е след още 50 години и как ли ще изглежда светът тогава, казва...
16.04 | 14:20
Най-четени
-
Възможно ли е новта социална мрежа на OpenAI да се превърне в хит
OpenAI се готви да направи решителна крачка отвъд генеративния изкуствен интелект, като...
16.04 | 10:45
-
Ускоряване на инфлацията у нас през март до 4%, забавяне до 2,2% в Еврозоната
Това показват окончателните данни на официалната статистика Евростат
16.04 | 13:31
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41