Първо президентско вето: Радев върна Закона за концесиите 02.02 | 17:31
Разпоредбите нарушават принципите на правовата държава и носят риск за корупционни практики

Президентът Румен Радев наложи вето върху Закона за концесиите. В специално изявление по този повод държавният глава заяви, че законът съдържа разпоредби, които поставят под въпрос принципите за правова държава и местното самоуправление, въвежда широки граници на субективизъм, възможности за корупционни практики и решения, ощетяващи обществото.
"Законът навлиза дълбоко и в икономическите отношения. Считам, че подобни ключови промени в законодателството следва да се извършват след широк дебат, с грижа за обществения интерес и националната сигурност", посочи Радев.
По думите му "възможните санкции от необнародването на закона са неизмерими с потенциалните рискове и щети от прилагането му". "Вярвам, че при бъдещото обсъждане на закона институциите ще подходят отговорно към обществото и бъдещите поколения", заключи президентът.
Все още не са публикувани официалните мотиви, с които Радев налага вето.
Природозащитни организации и граждани се обявиха срещу Закона за концесиите, приет набързо и без дебати в последните дни на Народното събрание. Проведоха се и протести в София и други градове с искане към президента за налагане на вето. Днес на срещата си с Румен Радев същия въпрос постави и лидерът на "Подкрепа". Преди седмица за това настоя и новото дясно обединение на Радан Кънев "Нова република".
В четвъртък "Нова република" алармира в писмо до Радев, че текстове в закона са против обществения интерес и са приети ударно от "тематично" мнозинство и на тъмно в последните работни дни на парламента.
Според формацията разпоредбите на новия закон са в услуга на тесни корпоративни интереси. Целта е да се "бетонират" за десетки години напред договори за почистване на големите градове с "правилните" фирми, се посочва в текста на писмото.
В него се обръща внимание на обстоятелството, "че концесия по новия закон ще може да бъде сключена и за 100, че и за 1000 години напред, при "подходяща" икономическа обосновка".
Според еколозите законът дава на концесионерите неограничени права и "концесията в Национален парк "Пирин" и други могат да станат вечни". Аргументът, с който те оспорват закона, е че концесионерът получава неограничени права и върху съседни територии, а държавата не може да контролира укриването на приходи.
Законът за концесиите бе приет с гласовете на 70 от 76-има присъстващи депутати непосредствено преди разпускането на 43-ото Народно събрание.
Водещи
-
Взрив във военния завод „Арсенал“ в Казанлък, има загинал (ОБНОВЕНА)
По първоначална информация ударната вълна е съборила помещение
03.07 | 19:08
-
След 6 години ремонт, пътят Ботевград – Мездра вече е отворен ОБЗОР
Ще направи ли това пътуването през Северозападна България по-бързо и безопасно.
03.07 | 17:59
-
София: Временни ограничения на движението в три транспортни подлеза ще има поради измиване
От 00:00 часа до 4:30 часа на 8 юли се забранява влизането на пътни превозни средства по бул....
03.07 | 17:40
-
Съюзът на артистите: Искате ли оставката на Тошко Йорданов?
Обезпокоителни изказвания в културната сфера
03.07 | 17:20
Най-четени
-
Риба балон е била уловена край Севастопол
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави...
03.07 | 10:15
-
Иво Сиромахов публикува нови остри критики към депутатите в социалните мрежи
Призив за премахване на депутатите
03.07 | 11:30
-
Оставката на бившия вече съпредседател на "Продължаваме промяната" като депутат ще бъде гласувана
Дневният ред на пленарната седмица предвижда прекратяване на правомощията на Петков като...
03.07 | 09:15