Пътуващи без колан деца са всекидневна заплаха по българските пътища 06.05 | 15:30

"Понякога най-обикновеният навик е този, който спасява живот. Моля ви, нека сме разумни на пътя, защото застраховани няма!" – завършва емоционалния си призив Мариела Базеникова.

От iNews.bg

Родителската небрежност и пренебрегването на основни мерки за безопасност на пътя могат да имат фатални последици за най-малките пътници. Свидетелство за това е разказът на Мариела Базеникова, която споделя тревожно преживяване от пътя към Смолян – един от най-красивите, но и най-опасни пътища в България.

В своя публикация във Facebook, Мариела описва как е станала свидетел на потенциално опасна ситуация – дете, което свободно се движи в автомобил, без да използва предпазен колан или детско столче. "Движа се зад кола, в която забелязвам дете — момиченце, енергично, усмихнато, с вятър в косата... Показва се през прозореца отпред, премества се отзад, маха ни весело от задното стъкло, после отново напред, после пак назад," описва жената, като не крие тревогата си от видяното.

Това наблюдение повдига въпроса колко често родителите в България жертват безопасността на децата си с оправдания като "близо е", "мързи ме", "ще се разреве", "само този път". Специалистите по пътна безопасност непрекъснато напомнят, че при внезапно спиране или удар, незащитеното с колан дете се превръща в свободно летящ обект, подложен на огромни сили, които човешкото тяло не може да издържи.

В публикацията си Мариела Базеникова споделя, че и самата тя понякога допуска деца да пътуват без столче при много кратки разстояния, но винаги настоява за предпазен колан. Тя не отправя директни обвинения към виновните родители, а отправя призив за повече отговорност: "Нека не подценяваме кратките разстояния. Нека не забравяме, че коланът и столчето не са прищявка, а защита. Всичко това за тяхната безопасност. За нашето спокойствие. За живота!"

Според данни на Европейската комисия, правилното използване на детски обезопасителни системи може да намали риска от фатален изход при катастрофа с до 70%, а при по-леки наранявания - с до 90%. Въпреки тези факти, все още е често срещана практика в България децата да пътуват необезопасени.

Законът за движение по пътищата задължава водачите да превозват деца до 12-годишна възраст или с височина до 150 сантиметра в обезопасителни системи, съобразени с теглото и ръста им. Глобата за неспазване на това изискване варира между 50 и 150 лева, но цената на безотговорното поведение може да бъде несравнимо по-висока.

"Понякога най-обикновеният навик е този, който спасява живот. Моля ви, нека сме разумни на пътя, защото застраховани няма!" – завършва емоционалния си призив Мариела Базеникова.

 

Водещи

Най-четени