Радев: Посрещнахме патриарх Кирил като духовен водач, той си тръгна като политик 13.03 | 13:39

Признателността ни за Освобождението не може да бъде за сметка на националното ни достойнство, каза президентът

От iNews.bg

"Посрещнахме Негово Светейшество патриарх Кирил като духовен водач, а той избра да си тръгне като политик. Аз съм не само политик, но и християнин, затова не вярвам, че неговата цел е била да всее разкол между нашите народи." Това заяви днес в Пловдив президентът Румен Радев пред журналисти, помолен да коментира поведението на всерусийския патриарх по време на визитата му в България.

Според Радев остава открит въпросът "кой се опита да похити общия празник за нашето Освобождение и да го превърне в повод за разделение и да експлоатира кризата в нашите отношения". Твърдо мога да кажа, че нашата признателност към Русия е на свободни хора, които помнят и уважават своята история. Нашата благодарност не е за сметка на нашето достойнство, подчерта още президентът и добави, че това е позицията, която е отстоял и по време на срещата пред гостите и в присъствието на Българския патриарх Неофит и митрополитите.

В отговор на въпрос дали някой се опитва да създава и експлоатира интрига по повод коментарите на патриарх Кирил в България и дали това може да навреди на българо-руските отношения, Румен Радев коментира, че истерични политикани, демагози, платени анализатори има и в Русия, и в България. "Има среди, които наистина експлоатират кризата в нашите отношения и нямат интерес тя да бъде преодоляна. Не трябва те да имат водеща роля в нашите отношения", категоричен беше президентът.

По отношение на публикуването на записа на сайта на Руската патриаршия, в който се показва само изказване на руския патриарх, но не и на отговора на българския държавен глава, президентът Радев посочи, че явно не става дума за афект, а за политическа режисура. "И вярвам, че Негово Светейшество Кирил просто е бил въвлечен в нея. Но, убеден съм, че Москва ще осмисли случилото се", заяви президентът.

Румен Радев беше категоричен, че като държавен глава няма да бъде заложник на емоциите. "Ще работя за възраждането на българо-руските отношения, които други съсипваха години и продължават да го правят", добави президентът. Държавният глава добави, че от визитата на всерусийския патриарх Кирил предпочита да запази в себе си спомена за хилядите българи, изкачили историческия връх Шипка на Националния ни празник 3 март.

Попитан дали е съпричастен с усилията на Българската православна църква да подкрепи заявеното от Македонската православна църква желание за получаване на независимост и общи съслужения, Румен Радев заяви, че този въпрос е изцяло в прерогативите на БПЦ. "По време на своята визита в Република Македония аз бях придружаван от двама уважавани български митрополити – пловдивският митрополит Николай и старозагорският митрополит Киприян. Тук държавата не може да се меси, но от двете страни на границата между Република България и Република Македония ние имаме общи имена, имаме обща история, общи празници и сме изключително близки, нека това да се отчита и от църквите", посочи президентът.

На въпрос как би коментирал промените в Закона за частната охранителна дейност, президентът припомни, че е сезирал Конституционния съд за определени разпоредби от този закон, които влизат в противоречие с Българската конституция. "В Конституцията много ясно е записано, че общественият ред и националната сигурност са ангажимент на изпълнителната власт, а не на търговци, получили лиценз за частна охранителна дейност. Абдикирането на държавата от това много важно задължение не е в интерес на българските граждани", посочи Румен Радев.

Водещи

Най-четени