Радев: В думите на Елин Пелин и днес светят багрите на българското съзнание 16.07 | 11:13
Още много поколения ще преоткриват за себе си вълнуващото творчество на писателя, каза президентът

В творчеството на Елин Пелин и до днес светят багрите на българското съзнание. Макар и несбъднал детската си мечта да стане художник, през целия си живот певецът на българското село рисува майсторски картини чрез буквите и думите на нашия език, които като огледало отразяват и греховете, и надеждите на нашето всекидневие. Това заяви президентът Румен Радев на церемонията по случай 140 години от рождението на Елин Пелин в родното му село Байлово.
Държавният глава посочи, че писателят е изградил някои от най-ярките и запомнящи се образи на многоликия българин. "Роден и израсъл с труда и делника на своите земляци, дори в техния монотонен и прозаичен живот, големият писател открива многоцветен свят, в който прозират обичта и разбирането към светогледа на българина", допълни Румен Радев. Президентът подчерта, че в своите творби Елин Пелин разкрива живот, богат на хумор и печал, в който място имат и "сиромашкият дяволък", и вековните морални устои на нашия народ. "Привидно малък свят, който обаче носи своя дълбок универсален и общочовешки смисъл", каза още държавният глава и изрази надежда, че още много поколения ще преоткриват за себе си вълнуващото творчество на писателя.
Президентът разговаря с кмета на Община Елин Пелин доц. д-р инж. Ивайло Симеонов и поднесе цветя пред паметника на големия български писател в града. По време на срещата Румен Радев заяви, че подобряването на качеството на живот в България трябва да бъде обща цел на централните и местните власти и подчерта, че президентската институция подкрепя усилията за привличане на повече инвеститори и подобряване на икономическите условия в българските градове.
По-късно държавният глава проведе среща и с кмета на Община Горна Малина. Инж. Ангел Жиланов и неговият екип запознаха президента Радев с перспективите за развитие на индустриалната зона край Горна Малина и откроиха туристическия интерес към региона.
Водещи
-
Всяка година държавата предоставя еднократна помощ от 300 лв. за родители на ученици от 1. до 4. клас и на осмокласниците
Сумата се разделя на две - за двата срока.
01.09 | 17:40
-
Най-добрият ни български тенисист Григор Димитров се прибра изненадващо в Хасково
Той се завърна в родния си град и зарадва малките тенис таланти.
01.09 | 17:20
-
Лекарите не препоръчват транспортиране на пострадалите в катастрофата край Монтана
При необходимост и в случай че състоянието на пациентите позволява те да бъдат транспортирани...
01.09 | 16:59
-
Ще настъпят промени в съдържанието на учебниците, които се използват в училищата
За някои класове се очаква това да се случи още през следващата учебна година.
01.09 | 16:45
Най-четени
-
Венета Райкова е новият автор и водещ на обичаното токшоу „Преди обед“
Със своята харизма, богат журналистически опит и признат литературен талант
01.09 | 10:45
-
Филип Буков явно не може дълго без гадже
Колкото и актьорът да обяснява, че ще си даде почивка от сериозни връзки, това хич не е така.
01.09 | 11:59
-
Военнослужещи от сухопътните войски и хеликоптер „Кугър” се включиха в битката с пожара в Рила
По думите му достигането до огъня е много трудно, тъй като пламъците са на много голяма...
01.09 | 10:30
-
Голям пожар в Белослав, горят къщи
Огънят е предизвикан от горене на кабели за извличане на цветен метал.
01.09 | 16:15