Радев: Електронното управление е стратегически приоритет 22.05 | 15:44
Държавният глава се срещна с ръководството на Агенция "Електронно управление"

"Електронното управление е стратегически приоритет за България, необратим процес и единственият начин за постигане на цели от изключителна важност - ефективност, прозрачност, успех в борбата с корупцията, отчетност и контрол". Това заяви държавният глава Румен Радев на работна среща с ръководството на Държавна агенция "Електронно управление", съобщават от прессекретариата на президента.
"Не бива да мислим за въвеждането на дигиталните услуги и управление като за нещо абстрактно. Темата е всеобхватна и изисква сериозна експертиза, активно участие и съпричастност от всяко едно ведомство и институция на територията на България", е посочил Радев. Той е изразил готовност да подкрепи всяка инициатива, която ще улесни и ускори процеса на дигитална трансформация на българската администрация в полза на гражданите и на бизнеса.
Между акцентите на разговора са били възможностите за качествено електронно здравеопазване в България, минимализиране на рисковете от злоупотреби при възлагането на обществени поръчки чрез дигитализация на процесите и интегрирането на националната архитектура на е-управлението с тази на другите държави-членки на ЕС.
На срещата председателят на Държавната агенция "Електронно управление" Росен Желязков е запознал президента с приоритетите, целите, основните дейности и предизвикателствата пред развитието на е-управлението в България.
"Електронното управление не е самоцел, а средство за цялостно реформиране на институциите и на процесите в тях. То ще позволи на гражданите да пестят време и средства при получаването на административни услуги и да се освободят от обременяващата роля на посредници между административните структури", е посочил Росен Желязков.
Сред основните приоритети на агенцията са осъществяването на контрол на бюджетните разходи и на проектите и дейностите в областта на е-управлението в цялата публична администрация и подобряването на мрежовата и информационната сигурност.
Водещи
-
След задържането на Благомир Коцев: Нови спорове в парламента (ОБЗОР)
Приеха промените в Закона за противодействие на корупцията, дебатът също предизвика остри...
10.07 | 21:00
-
Панчугов: Кабинетът "Желязков" може да издържи далеч по-дълго от очакваното
Единственото, което може да разклати властта, е да има социално напрежение, каквато заявка...
10.07 | 20:45
-
3472 е броят на проектите на общините по инвестиционната програма в Бюджет 2025
Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев обясни каква е поредността на плащанията
10.07 | 20:30
-
От 14 юли в София тръгва нощният автобус до летище "Васил Левски"
Ето по какъв маршрут ще се движи
10.07 | 20:15
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
Нефролог обяснява как излишните килограми водят до хронично бъбречно заболяване
Излишните килограми представляват сериозна заплаха не само за сърцето и ставите, но и за...
10.07 | 12:30
-
ЕП отхвърли вота на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен
Той не получи подкрепата на две трети от евродепутатите
10.07 | 13:30