Радев: Стремежът към свобода и достойнство на Капитан Петко войвода надхвърляше границите ни 18.12 | 15:23
Героят ни не признаваше численото превъзходство на противника, каза президентът при откриването на паметника му

Неустоимият стремеж към свобода и човешко достойнство на Капитан Петко войвода не се вместваше в национални граници и не признаваше многократното числено превъзходство на противника. И във време на робство, и в дните на свободна България, той стоеше прав и непоколебим в защита на онеправданите и подтиснатите. Това заяви президентът Румен Радев на тържествената церемония по откриването на паметник на Капитан Петко войвода на "Алеята на бележитите българи" в Борисовата градина. Днес се навършват 175 години от рождението на великия революционер и борец за свобода.
Държавният глава подчерта, че "Алеята на бележитите българи" събира онези, които със слово и оръжие са посветили живота си на свободата и благоденствието на българския народ, а техните паметници напомнят за предизвикателствата, борбите и върховете в националния ни летопис. "От днес своето заслужено място тук има и великият борец за свобода, едно от най-тачените лица на тракийската кауза – безсмъртният Капитан Петко войвода", посочи Румен Радев.
"Днес той заема своето място сред бюстовете на Левски и Ботев, на Делчев и Александров като един от най-големите закрилници на Родопите и Беломорието и е сред колосите на национално-освободителното ни движение", каза още президентът. По думите му стожерите на българщината и на националното ни достойнство в 13-вековната ни история са много, но Капитан Петко войвода е един от най-значимите, пленил сърцата на поколения българи със смелост, чест и всеотдайност.
"Убеден съм, че този паметник няма да запустее така, както и името на Капитан Петко войвода се носи от София през Киев, през Рим до Антарктида", заяви още държавният глава в словото си на церемонията и подчерта, че идните поколения винаги ще намират в него пример за родолюбие, достойнство и мъжество.
Водещи
-
Нова детска градина и зелен парк ще бъдат изградени в район „Изгрев“
Съгласно условията на заповедта, Столична община има срок от пет години за реализация на...
26.08 | 14:45
-
На 1 февруари трудно ще си купим нещо с левове
"Заплатите няма да променят стойността си. Заплатите по банков път ще стават също в евро. В...
26.08 | 14:15
Най-четени
-
20-годишен младеж от село Сушица заля с бензин и подпали родителите и сестра си след семеен скандал.
Тежки изгаряния
26.08 | 09:30
-
Напрежение в Русе след смъртта на родилка
С викове „убийци“ протестиращи нахлуха в АГ-комплекса на болницата
26.08 | 11:14
-
От днес до събота ще се вдига с по градус времето
Това заяви климатологът проф. Георги Рачев.
26.08 | 10:59
-
Лекарите от "Пирогов" продължават борбата за живота на 4-годишното дете, блъснато от АТВ в Слънчев бряг
Детето продължава да е в кома
26.08 | 09:59