Радев почете жертвите на комунизма с кратко съобщение във Фейсбук 01.02 | 16:36

Президентът се сети чак в късния следобед да драсне няколко реда

От iNews.bg

"Всяка невинна жертва заслужава нашата почит". Това написа във Фейсбук държавният глава Румен Радев в късния следобед на 1 февруари – официалният ден за почит към стотиците хиляди жертви на комунистическия режим в България.

Ето какво написа държавният глава:

"Днес отбелязваме Деня на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. Началото на тази традиция бе поставено по инициатива на двама български президенти. В нашата история отворените рани и незатворените страници все още са много.

Като държавен глава споделям убедеността, че единствено заедно, казвайки цялата истина и без да търгуваме с миналото, можем да преодолеем болезнените разделения в обществото ни. Всяка невинна жертва заслужава нашата почит.

Поклон пред паметта на жертвите!"

Часове по-рано организации на репресираните от комунистическия режим и наследници на убити от народната власт отправиха критики към Румен Радев, че не е почел жертвите. Към държавния глава бяха отправени и обвинения, че още в самото начало на мандата си с тази своя постъпка се е изявил като разединител на нацията, пропускайки да отбележи кървав етап от новата българска история.

Началото на традицията постави президентът Росен Плевнелиев, по чиято инициатива през 2011 г. правителството призна официално 1 февруари като Ден за почитане на паметта на жертвите на комунистическия режим. От тогава всяка година президентството и всички останали държавни институции и много граждани идват пред Мемориала на жертвите на комунизма пред НДК, за да сведат глава пред разстреляните от Народния съд български управленци и интелектуалци.

Новият държавен глава обаче наруши традицията, като нито уважи церемонията пред НДК, нито изпрати венец пред Мемориала на жертвите. В крайна сметка го направи с няколко реда във Фейсбук, при това час преди да му свърши работното време.

Бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов също не отиде пред Мемориала, а прати заместниците си Цецка Цачева и Димитър Главчев. Лидерът на ГЕРБ също реши да коментира днешния ден в социалната мрежа.

"Покланяме се пред всички тези хора, които с цената на живота си са отстоявали достойнството и стремежа на българите към свобода. Като лидер на най-голямата проевропейска дясноцентристка партия в България моето отношение към комунизма и неговото наследство винаги е било ясно – за историческа справедливост и предаване на паметта за случилото се на младите поколения, за да не стават лесна жертва на политически играчи, които се опитват да налагат носталгия по това време. Престъпленията на комунизма трябва да се знаят и не мъст, а покаяние трябва да има", написа Борисов.

Най-четени