Радост за пенсионерите! ГЕРБ и Патриотите се разбраха да им вдигнат парите 11.04 | 13:59
Главната пречка пред новото коалиционно правителство отпадна, вече договарят външната политика
Радост за българските пенсионери! ГЕРБ и Обединените патриоти са постигнали съгласие за увеличаване на пенсиите и на практика вече няма сериозни пречки за съставяне на бъдещото коалиционно правителство между партията на Бойко Борисов и тройната политическа формация, в която влизат НФСБ на Валери Симеонов, ВМРО на Красимир Каракачанов и Атака на Волен Сидеров. Двете политически сили съобщиха днес, че са се разбрали да величат минималната пенсия, но отказаха да кажат с колко, тъй като не били готови разчетите.
"Постигнахме пълно съгласие по една изключително важна тема - за пенсиите. В момента продължаваме да работим по останалите секторни политики. В четвъртък може би най-късно ще трябва да бъдем готови с изработването на програмната стратегия", обяви пред журналисти зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, цитиран от БГНЕС. И допълни, че в момента е рано да се коментира размера на увеличението.
"Всички направихме взаимен компромис, водени от интереса България да е над всичко", изтъкна Цветанов.
Валери Симеонов също потвърди, че Обединените патриоти (ОП) и ГЕРБ са постигнали общо решение. "Доволни сме от това, че постигнахме общо решение, защото сега спокойно можем да продължим и по останалите сектори. В момента сме на външна политика. Имаме още доста работа", допълни той.
"Когато приключим с програмната стратегия, ще я предоставим. До четвъртък ще работим, ако трябва и повече ще се работи", посочи лидерът на НФСБ.
Симеонов също отказа да коментира размера на увеличението на минималната пенсия с мотива, че заложената сума ще се види, когато програмната стратегия е готова. "Въпросът е, че двете политически сили постигнахме приемливо решение", подчерта съпредседателят на ОП.
Припомняме обаче, че Патриотите започнаха преговорите с искане за 300 лв. минимална пенсия. Според източници на "Дневник" съгласието е постигнато за 200 лв. минимална пенсии и заложена по-висока индексация всяка година.
Заради "отстъплението" Патриотите може да получат Министерството на отбраната.
На част от днешните преговори присъства и бъдещият премиер Бойко Борисов. По-късно днес той ще се срещне с лидера на БСП Корнелия Нинова, която получи мандат от партията си да разговаря с него за бъдещи действия по председателството на ЕС.
Водещи
-
Явор Дачков: Добро решение на bTV, Цънцарова е партиен журналист на ПП–ДБ
След бурните реакции и подкрепа към журналиста Мария Цънцарова около евентуално нейно...
19.12 | 18:00
-
София пуска "зелен билет" за 1 лев заради мръсния въздух
Мярката влиза в сила за три дни, призовават гражданите да оставят автомобилите си
19.12 | 17:40
-
На директора на 138-о училище му прилоша в съдебната зала
Заседанието започна със закъснение
19.12 | 17:20
-
България се прощава с олимпийския шампион Боян Радев на 22 декември
Боян Радев е обявен за дарител номер 1 на Националния исторически музей, в който има специална...
19.12 | 16:33
Най-четени
-
Идеален фалшификат няма – ето как да разпознаете фалшиво евро в България
От МВР подчертават, че идеален фалшификат не съществува – винаги може да бъде открит елемент,...
19.12 | 10:15
-
Безплатно паркиране в София за празниците – ето кога
Зоните за почасово платено паркиране няма да работят в следните периоди:
19.12 | 14:30
-
Над 55% от българите подкрепят Европейския съюз
Изследването е проведено в периода от 14 до 24 ноември 2025 година сред 1004 пълнолетни...
19.12 | 15:30