Разбитите европейски мечти били в същината на изборите у нас 10.05 | 15:11
Повечето от гласоподавателите не вярвали, че ще има промяна след 12 май
Разбитите европейски мечти са в същината на изборите, но малко от гласоподавателите виждат изход от ситуацията в страната. Така започва материал на The Washington Post за вота на 12 май у нас.
Голямата тема на изборите в България е растящото разочарование от разширяващата се пропаст между големите очаквания, свързани с членството на страната в ЕС, и отрезвяващата реалност, пише изданието.
От там подчертават, че много малко от гражданите в държавата очакват по-добри времена след вота в неделя. Според изданието избирателите не виждат положителна алтернатива, тъй като "компрометираната дясно центристка партия, която управляваше доскоро, най-вероятно ще спечели на вота.
Апатията сред гласоподавателите е широко разпространена, докато предизборната кампания тече под сянката на скандал за нерегламентирано подслушване. Поради това се очаква в неделя до урните да отидат под 50% от имащите право на глас.
6 години, след като България се присъедини към ЕС, тя остава на най-бедната страна в съюза. За много граждани там европейската мечта се изразява в закупуването на еднопосочен билет за някоя страна на запад, коментира медията.
От там обясняват, че близо 1,5 млн. българи са напуснали страната след падането на комунистическия режим, за да живеят в по-богати държави. Повечето от тях били млади и добре образовани хора.
The Washington Post пояснява, че страната ни се управлява от служебно правителство след оставката на Бойко Борисов. Той довел партията си до изборна победа през 2009 г., но сега му се наложило да отстъпи заради прерасналите в насилие протести заради високите сметки за ток и корупцията.
Според някои политически наблюдатели оставката може да се счита за добър знак и да засили влиянието на ГЕРБ. От медията съобщават, че партията на Борисов има малка преднина пред БСП.
Според медията правителството на ГЕРБ е загубили подкрепата си заради строгите мерки с цел намаляване на бюджетния дефицит. Те включвали редуциране на социалните и здравните публични разходи.
Много от българите се чувстват смазани от ниските заплати, които са най-ниски в ЕС и са около 400 евро месечно. Те се чувстват предадени, тъй като обещанията, че ще имат по-добър живот, след като страната влезе в ЕС, не се сбъднаха. Сега 22% от хората живеят под прага на бедността, обобщава изданието.
Изданието цитира и данни за размера на безработицата като твърди, че по официални данни те я 12% , но според експерти тя надхвърля 18%.
Водещи
-
Трик: Може да си вземем 500 лв. от НАП, ето схемата за лесни пари
През 2022 г. данък са си възстановили малко над 6200 души, а година по-късно това са направили...
26.12 | 19:00
-
Коледа донесе бебе на бившия депутат Искрен Митев
"Най-прекрасните подаръци са тези, които не можеш да си купиш. Тях можеш само да изживееш",...
26.12 | 18:40
-
Непрекъснати валежи наводниха пътища и причиниха други проблеми в много части на Гърция
Гръцките противопожарни сили се отзоваха на десетки обаждания от жители, много от които в...
26.12 | 18:20
-
В Деня на бащата граждани се събраха пред Министерския съвет в София в подкрепа на споделеното родителство
Акцията бе организирана от фондация „За споделено родителство“.
26.12 | 18:00
Най-четени
-
Оранжев код за 3 области за дъжд и вятър в четвъртък
Валежите ще продължат, значителни ще са отново в Централна Северна България, където ще вали...
26.12 | 09:01
-
Редица квартали на София са без ток
Засегнати са с. Владая, кв. "Драгалевци", вилните зони около "Симеоново" и "Киноцентъра".
26.12 | 13:40
-
БДЖ съобщава за сериозни нарушения в графика на влаковете по няколко направления
Проблеми има и в участъка между гарите Дебелец и Кръстец, където също е регистрирана липса на...
26.12 | 11:00
-
26 декември е Ден на бащата
26 декември е християнският празник Събор на Пресвета Богородица
26.12 | 09:40