Разногласия в парламента за промените в Конституцията 14.05 | 14:50
Дори партиите в управляващата коалиция не могат да постигнат съгласие по текстовете на поправките
Няма съгласие между политическите сили в парламента по предложенията за промени в Кноституцията. Това стана ясно на консултациите в парламента. В тях всъщност участваха само представители на ГЕРБ, Патриотичния фронт, Реформаторския блок и АБВ, които обсъждаха проекта заедно с министъра на правосъдието Христо Иванов и вицепремиера Меглена Кунева.
В дебата по актуализирания вариант на конституционни поправки, които пряко касаят съдебната власт, се очертава разминаване в позициите дори на партиите, които участват в управляващата коалиция. Това обещава бурни дебати в парламентарната зала, когато ще се включат и партиите от опозицията.
Основните моменти в получения от правосъдното министерство проект са разделянето на ВСС на две колегии, а инспекторатът получава повече правомощия. Този проект обаче е изработен само от Министерството на правосъдието и ГЕРБ и не е консултиран с другите партии.
От Реформаторския блок вече съобщиха, че ще внесат свой проект. В него се предвижда освобождаване на главния прокурор в случай на системно нарушение на Конституцията, законите и уронване на престижа на съдебната власт . Предлага се също да се повиши отчетността на прокуратурата и главният прокурор да може да бъде викан в Народното събрание по конкретни казуси.
За процедурата във връзка с възможността за освобождаване на главния прокурор има няколко идеи - едната е НС да предлага това на президента с две трети мнозинство, но според КС такава разпоредба трябва да бъде приета от ВНС. "Затова, ако е проблем, идеята ни е да се предлага от НС на ВСС да предложи на президента освобождаване на главния прокурор", обясниха от реформаторите.
Румен Петков обаче каза пред журналисти, че за АБВ варианти, които предизвикват Велико народно събрание и третират и други промени, освен съдебната реформа, не са приемливи. Има неща, които будят откровено безпокойство, че са за Велико народно събрание, коментира той.
"АБВ помоли за допълнителни пояснения, разяснения и разговори, които няма да отнемат много време. Това, за което се противопоставихме и намерихме разбиране от страна на ГЕРБ, е да не се повтарят два или три случая, когато се предпоставят въпросите, внася се законопроектът в Народното събрание и се очаква гласуването. Ако искаме да имаме съгласие трябва да обсъдим преди това. Доколкото на мен ми е известно, целта е не просто да се развали Висшия съдебен съвет на две части, а действително да се направи функционално по-добре съдебната система, в смисъл самото разделяне на съвета не е достатъчно действие", коментира Ивайло Калфин.
Според съпредседателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов, промените в Конституцията ще се превърнат в предизборна кампания. "С тези промени в Конституцията никакви реформи не могат да се направят".
От опозицията не скриха резервите си. "Мисля, че това ще бъде един от най-козметичните ремонти на конституцията, ако се стигне до него", коментира пред журналисти Мая Манолова от "БСП лява България". Очаквах повече от вносителите, каза тя. "Според мен целта на съдебната реформа е да осигури справедлив процес в разумен срок от независим съд при правила, които са еднакви за всички. Лично аз не виждам как промените в Конституцията ще спомогнат за тази цел, по-скоро това, което виждам е, че се осигурява удобна възможност за подмяна на ВСС", коментира Манолова.
Алиосман Имамов от ДПС заяви, че на този етап не са изчистени процедурите, най-вече по идеите за намаляване на мандата на ВСС, структурирането на отделните колегии и по отношение на техните функции.
От "Атака" също поставят под съмнение някои от точките от документа. "Какво толкова ще се промени в работата на ВСС, ако се раздели на две колегии? Тези гаранции, които се търсят за независимост на отделните професионални гилдии, като че ли не са убедително защитени. Защо смятаме, че съдиите ще станат по-независими?, коментира Явор Нотев пред БНР.
Внасянето на тези изменения трябва да се случи от народни представители, тоест всичко е в парламента, аз участвам в поддържаща роля, заяви по този повод пред журналисти в парламента министърът на правосъдието Христо Иванов.
Той уточни, че днес преговори с опозицията не са водени. "Разговори са водени, включително и аз съм разговарял с представители на опозицията, но на този етап търсим съгласие в рамките на управляващото мнозинство", обясни министърът. Той не се ангажира с прогноза кога е възможно да бъдат приети конституционните промени и отбеляза, че целта е това да се случи възможно най-бързо.
Водещи
-
Децата може да получат безплатна ваксина срещу грип
Това обмислят от здравното министерство
20.01 | 17:59
-
Путин поздрави президента на САЩ Доналд Тръмп по случай неговото встъпване в длъжност
По думите на руския президент предизборният период не е бил лесен Тръмп, но той е показал...
20.01 | 17:40
-
Кирил Петков от Вашингтон: САЩ имат нагласата да затягат прилагането на „Магнитски“
По думите му друга тема бе увеличаването на средствата, които България може да събира от...
20.01 | 17:20
Най-четени
-
Пътуваме със зелен билет в София в първия работен ден за седмицата
Изпратени са и съобщения до всички училища и детски градини с препоръка да се ограничи...
20.01 | 09:59
-
Пенсионерите да се разбързат, днес изтича важен срок
Тъй като много често пенсионерите не са информирани за това обстоятелство, е важно да се знае,...
20.01 | 14:57
-
Ивайло Иванов вече не е част от ръководния екип на Министерството на вътрешните работи
Той подаде оставка като началник на кабинета на вътрешния министър Даниел Митов, съобщиха от...
20.01 | 13:00
-
Софийска районна прокуратура внесе обвинителен акт срещу известния български актьор Христо Шопов
Според съобщение на държавното обвинение, той е привлечен като обвиняем за отправяне на...
20.01 | 13:15