Разширява се данъчното облекчение за младите семейства 02.10 | 20:01
Кабинетът прие променените върху Закона за данъците върху доходите и Закона за местните данъци
На днешното си заседание кабинетът одобри проектите на два данъчни закона, свързани с данъчни облекчения. Това обяви зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.
Приети са променените върху Закона за данъците върху доходите на физическите лица и Закона за местните данъци и такси, съобщават от правителствения пресцентър.
В първия проектозакон се разширява данъчното облекчение за младите семейства и от него да могат да се ползват както местни лица, така и лица от друга държава-член на ЕС, които получават доходи от България.
С разширяването на облекчението на практика се прекратява процедурата за нарушение, която беше открита от ЕК по този въпрос. "Облекчението ще струва 3 млн.лв. на бюджета”, поясни Петкова.
Две са основните предложения за промяна относно Закона за местните данъци и такси. Първото предложение е свързано с данъчното облекчение за превозните средства, като целта е то да се обвърже с екологичните стандарти. Предвижда се 30% отстъпка за стандартите Евро 3 и 4, както и 50% отстъпка за стандартите Евро 5 и 6.
"Считаме, че с това облекчение ще се увеличат приходите в бюджета. Като цяло очакването за всички общини е то да бъде около 30 – 35 млн.лв.”, каза зам.-министъра на финансите.
Данъчното облекчение за превозните средства се предвижда да влезе в сила от 1 януари 2014 г. Второто предложение за промяна в закона е свързано с таксата за битови отпадъци.
Целта е от 1 януари 2015 г. общините да могат да започнат да определят таксата по друг начин, който да е обвързан с количеството на отпадъците, а не както е сега – на база на стойността на имота.
Водещи
-
Кремъл: Всеки мирен план трябва да елиминира причините за конфликта
В момента няма консултации между САЩ и Русия относно постигане на мир в Украйна, а единствено...
20.11 | 17:15
-
Даниел Митов: Президентът превръща еврото в „площадка за популистки спектакъл“
Радев опитва да извлече краткосрочни дивиденти чрез внушения, съмнения и игра със страховете...
20.11 | 17:00
-
Петър Мицин със злато на 1500 м свободен стил в Бургас
Националният рекордьор в дисциплината финишира с време 15:32.18 минути за първия си триумф на...
20.11 | 16:45
Най-четени
-
ГЕРБ предлага коледните добавки за пенсионерите, които са под прага на бедност, да бъдат 120 лв
. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
20.11 | 10:45
-
Служители в администрациите протестират в цялата страна, настояват за ръст на заплатите с 20%
Ирина Ангелова допълва, че ниските доходи ги принуждават постоянно да се лишават и да търсят...
20.11 | 11:45
-
Рецепционисти вече получават до 3000 лева, а хотелските мениджъри – до 120 000 евро годишно
Особено внимание той отделя на нарастващите заплати в бранша, които според него стоят в...
20.11 | 12:45
-
НИМХ издава предупреждение от първа степен - жълт код, за силен югозападен вятър
Предупреждението е за следните области Добрич, Варна, Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали.
20.11 | 12:30