Райков нямало как да се самоназначи за посланик 23.05 | 19:31

Никой не възразил, когато уволнил себе си, за да стане премиер

От Христина Рафаилова

Служебният премиер Марин Райков не можел да се замоназначи за посланик. Така той коментира обвиненията, че в ролята си на министър-председател си е отредил дипломатически пост. Министерският съвет реши да предложи на президента да назначи 8 посланика, сред които е и Райков. 

По думите на премиера опитите да се оспори поста на посланик е изключително лош сигнал за европейските партньори на страната. 

"За българската общественост никога не е била тайна моята професия. Аз съм дипломат от 1987 г. и съм посланик на Република България от 1999 г., когато приех да поема управлението на страната в един тежък момент – тогава, когато на улицата демонстрираха 150 000 души и никой не искаше да поеме това бреме, никога не съм заявявал, че напускам завинаги професионалното си поприще. Тъкмо напротив. Във всяко свое интервю винаги съм заявявал намерението си да се върна към професията си, което е мое законно право" , заявява министър-председателят. 

Райков призова тези, които смятат, че е  професионално неподготвен или без нужния опит, за да продължи да бъде посланик,  да изложи аргументите си. 

Той определи случващото се като изкуствен скандал. В него премиерът виждал политическа мотивация, която е изцяло несъвместима с деполитизирания статут на българския дипломат по закон.

 "Аз не съм бил партиен премиер, а служебен премиер, който е назначен от държавния глава – той по Конституция също е надпартиен. 

"Назначението на един посланик не се извършва от министър-председателя, уважаеми дами и господа, а единствено и само с указ на държавния глава. Следователно, тезата, че съм назначил себе си, е най-малкото неуместна”, коментира той. 

Райков заяви, че когато преди 3 месеца уволнил себе си  от  поста на посланик в Париж никой нямал възражения. Сега обаче чувал такива за това, че искал да продължи професионалната си кариера.

За списъка с посланиците той уточни, че посочените имена покриват само една четвърт от свободните посланически места.  Министър-председателят добави, че правителството има правомощията да предлагат на президента посланици. Премиерът подчертава, че нито едно от назначенията не е политическо. 

 

Водещи

Най-четени