Рая Назарян е новият председател на Народното събрание 29.10 | 13:10
Изборът ѝ беше подкрепен от 129 депутати
Рая Назарян е новият председател на 51-вото Народно събрание. Изборът ѝ беше подкрепен от 129 депутати от партиите в управлението и "ДПС-Ново начало”. 77 народни представители бяха против, а 14 се въздържаха.
"Възраждане” предложи поста да заеме Цончо Ганев, но битката спечели представителят на ГЕРБ-СДС.
В началото на пленарното заседание досегашният председател Наталия Киселова обяви, че се оттегля от поста. "Днес подадох заявление, с което се оттеглям от длъжността председател на Народното събрание. Беше казано, че никой на никого не е длъжен. Напротив - дължим го на гражданите, които преди една година гласуваха за нас и на тези, които преди една година не отидоха да упражнят избирателните си права. През изминалите 5 години политическата криза не стихва. Липсват ни умения за взаимно уважение, за съгласие и коалиционна култура. Като народен представител и част от ПГ на "БСП- Обединена левица" доказахме, че в критични за държавата моменти можем да сме отговорни. Днес се оттеглям и показвам как трябва да се постъпва - с чувство на дълг и отговорност към парламентарната практика. За мен беше чест”, каза Киселова и беше аплодирана от народните представители.
В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отрече между БСП и неговата партия да има конфликт по отношение на ротацията.
"Парламентарната група на ГЕРБ-СДС е давала многократно пример как загърбваме партийните си интереси в името на държавността”, заяви Костадин Ангелов.
"Новината е, че няма да има предсрочни избори. Точно преди влизането в еврозоната и преди приемането на държавния бюджет страната ни ще има редовно стабилизирано правителство и парламентарно мнозинство. Това в резултатът от тежко решение, което БСП-ОЛ взе”, коментира Драгомир Стойнев от БСП.
Опозицията атакува смяната в парламента.
"След театралното представление на Борисов поне нещо трябваше да се случи. Това е единственото, което им се е видяло безопасно”, коментира Николай Денков от ПП-ДБ. "Българското общество трябва да знае управляващата коалиция докъде е стигнала в разрешаването на проблемите с отдадените на концесия министерства”, категоричен беше съпартиецът му Йордан Иванов.
"БСП жертва собствения си председател на Народното събрание, за да остане във властта с тази сглобка с ИТН, "ДПС-Ново начало” и ГЕРБ”, смята Петър Петров от "Възраждане”.
Рая Назарян благодари за доверието. "Председателят не представлява себе си, а Народното събрание като институция. Затова дължимата грижа е отвъд личните, политически и професионални предпочитания. Ще работя НС да има добре организирана работа и да бъде достойно представлявана в неговата разнообразност”, посочи тя.
Припомняме, че във вторник Съветът за съвместно управление реши да се въведе ротационно председателство на Народното събрание, като всеки представител ще бъде на поста 10 месеца.
Водещи
-
Паричен хороскоп за всички зодии през ноември 2025
29.10 | 20:45
-
БНБ: Парите в обращение намаляха с над 2 млрд. лева
Причината е масовото освобождаване от налични спестявания и запаси заради приемането на еврото
29.10 | 20:30
-
КНСБ: Бюджет 2026 е на безхаберието към работещите
Любослав Костов заяви, че в петък синдикати излизат на протестна акция, а ако тя не даде...
29.10 | 20:15
Най-четени
-
Като вицепремиер Мария Габриел е правила опити за сваляне на санкциите от Пеевски и други
Това съобщи в кулоарите на парламента един от съпредседателите на "Демократична България"...
29.10 | 16:45
-
Борисов след оттеглянето на Киселова: Оставка не се гласува, днес подписваме коалиционно споразумение
Той бе запитан дали е имало напрежение с БСП. "Не виждам какво напрежение има", отговори той.
29.10 | 11:16
-
Хотелиери и ресторантьори в Банско изразяват сериозни притеснения, че преходът към еврото в полунощ на 1 януари може да доведе до хаос
Според нея промяната е логична, но моментът е неподходящ:
29.10 | 10:15
-
Нова магнитна буря ни удря до часове
Освен за човешкото здраве, магнитната буря може да доведе до временни смущения в техническите...
29.10 | 10:45