Революционна промяна в изпити и матури: Вместо 6-ца - 50 точки 16.05 | 20:34

Максималният бал за кандидатстване в елитно училище след 7 клас пък ще е 500 точки

От iNews.bg

Тази година за първи път се въвежда коренно различна система за оценяване на всички изпити в училище – било то матури, външно оценяване в различните класове или прием след 7 клас. Класирането на кандидатите след 7 клас в професионалните и езикови училища вече ще става по брой точки, като максималнините са 100 за два изпитни модула, а не както беше досега - по сбора от оценки по шестобалната система.

"При националното външно оценяване максималният брой точки по всеки предмет общо от двата модула е 100", обяви зам.-министърът на образованието Таня Михайлова, цитирана от Дарик. Тя отправи съвет към седмокласниците да не бързат да излизат от изпита, а да работят и по двата модула, макар че вторият не е задължителен.

Държавните зрелостни изпити също ще се проведат на модули. За първи път тази система беше приложена през септемврийската сесия на миналата учебна година като мярка срещу опитите за подсказване и преписване.

Балообразуващите оценки от свидетелството за завършено основно образование ще се преобразуват в точки по определена скала. Тя предвижда оценката "отличен 6" да се равнява на 50 точки, петицата – на 39 точки, четворката – на 26 точки и тройката - съответно на 15 точки, разясни зам.-министърът.

"И вече в зависимост от точките, които са изкарали на външното оценяване, в зависимост от това какъв начин на балообразуване са избрали училищата, съответно ще се изчисли бала и ще се направи класирането", допълни Михайлова.

Как се сформира максималният бал?

Максималният бал за кандидатстване след 7 клас ще е 500 точки. Резултатите от националното външно оценяване ще се включват в бала по няколко начина според решението на съответното училище: при първия - и двата резултата ще се удвояват; при втория - ще се удвоява резултатът по единия предмет, а този от другия ще се включва само веднъж, като към получения бал ще се добавя и резултатът от олимпиада или състезание, включено в календара на МОН.


Третият вариант е единият от резултатите от националното външно оценяване да бъде утроен, а другият да се използва само веднъж. Когато един ученик не се е явил на някой от изпитите от националното външно оценяване, в класирането този предмет участва с нула точки. 

Точките от националното външно оценяване ще се превръщат в оценка, която може да бъде вписана като текуща, каза Евгения Костадинова, директор на дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование".

Изпити и матури през май

Националното външно оценяване по български език и литература след 7 клас е в петък, 19 май. Тогава е и държавният зрелостен изпит за 12-токласниците по същия предмет.

В понеделник, 22 май, е изпитът по математика за завършващите 7 клас, както и вторият държавен зрелостен изпит.

Без нови учебници в началото на годината

Децата от втори, шести и осми клас може да започнат новата 2017/2018 учебна година без учебници, съобщи просветният министър Красимир Вълчев. Причината - като част от реформата в училищното образование учениците ще учат по новите учебни програми, но до 15 септември няма да е приключила процедурата по одобрение, избор, отпечатване и доставка на учебници.

Вълчев обясни, че очаква учебниците да бъдат доставени в училищата най-късно до 30 септември. Дотогава децата ще минат преговорните уроци и ще започнат новия материал от електронните варианти на новите учебници, т.е. от pdf файлове.

Министърът обаче има и оптимистична прогноза - сроковете по процедурите да бъдат съкратени и някои, а дори и всички училища, да имат нови учебници в първата седмица от новата учебна година.

Заради съкратените срокове тази учебна година първокласници и петокласниците учат по новите програми, но със старите учебници. Днес Вълчев увери, че всички училища ще имат нови учебници за първи и пети клас към 15 септември.

 

Водещи

Най-четени