Река Скът се е прибрала в коритото си 06.08 | 20:14
Постепенно отводняват кварталите в Мизия

Река Скът се е прибрала в коритото си, а пожарникарите постепенно отводняват кварталите в Мизия. Това заяви зам.-директорът на "Пожарна безопасност и защита на населението" старши комисар Васил Василев.
"Реката влезе в коритото си, но има много залети площи, които много бавно се източват. Затова ние помагаме на канализацията, като сме включили мощни помпи и изпомпваме вода от канализацията, така че да може на по-голяма площ да се оттича по-бързо водата. В най-високите части вече сме отводнили къщите, но приоритетно не работим по къщите, защото там има много вода и няма никакъв смисъл, тя се връща от канализацията", обясни Василев.
50 помпи за отводняване работят в различни райони на града, а от сутринта започна извозването на удавените домашни животни до екарисаж, обясни Василев.
Във връзка с жълтия код за опасни валежи непрестанно се следи нивото както на реката, така и на язовирите, които се намират по поречието й.
Привършва и изграждането на полева кухня, чрез която семействата, останали без домове, ще могат да получат топла храна.
"Надяваме се утре вечер хората да получат топла храна. Успяхме да отводним помпената станция, която е захранвала града с вода. Извършена е дезинфекция. Вече работят екипите за възстановяване на помпите, така че да можем до два-три дни да възстановим и водоподаването. В началото тази вода освен за миене на дворове няма да може да се използва за санитарно-битови нужди, докато се изчисти тръбопровода и докато здравните органи не кажат, че е напълно безопасна и може да се използва за тези нужди. Но поне хората ще имат вода, с която да почистват къщите си и дворните места", каза още Василев.
Той обясни, че вече е организирано докарването на тежка строителна техника, която да извърши почистването на улиците в града след окончателното им отводняване. Създадена е и организация за бързо оповестяване на хората при нова опасност от наводнение, предаде в. "24 часа".
Водещи
-
След земетресенията на Камчатка: Огненият пръстен в Тихия океан се събуди
Това може да убие милиони хора по Земята
31.07 | 20:45
-
Харалан Александров с кментар на „политическите войни” в страната
Радев атакува цялостната стабилизация на управлението, твърди социалният антрополог
31.07 | 20:15
Най-четени
-
"Възраждане" иска парични санкции за спящите депутати
По-строги санкции за редовно отсъствие
31.07 | 10:30
-
Асен Василев: В България за първи път от четири години българите започнаха да обедняват
Това заяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев на брифинг в Народното...
31.07 | 11:15
-
Президентът: Средствата за развитие на противопожарна авиация да бъдат насочени не към МВР, а във ВВС
Управляващите най-накрая трябва да вземат решение, заяви той
31.07 | 15:00
-
Димитър Стоянов: Премиерът манипулативно представя данни за пожарогасителната техника
Росен Желязков политизира проблема с липсата на летателна техника за гасене на пожари, заяви...
31.07 | 13:10