Рекултивират депото в Долни Богров – "едно насипище с боклуци" 07.11 | 11:59
Има риск биогазът от отпадъците да се запали
В момента теренът на депото в Долни Богров е едно насипище с отпадъци, на места те достигат от 2 до 15 метра.
Не е създадена система за събиране на образуваната от депото отпадъчна вода, не са изградени системи за отвеждане на образувания от отпадъците биогаз.
Това съобщи заместник-кметът на Столична община Мария Бояджийска, предаде агенция "Фокус". Бояджийска обясни, че има сериозен риск от самозапалване на този газ и отделяне на изключително вредни емисии за околната среда, които са опасни за населените места наоколо.
Депото е бивша кариера за добив на инертни материали. Използвано в периода от 1972 до 1997 г. за насипване на битови отпадъци, които са образувани и събрани на територията на столицата.
"Отпадъците са натрупвани непосредствено върху терена без каквато и да било защита за подземните води, почвата и околната среда, каквато е била тогавашната практика и това е довело до редица проблеми при закриването на депата", каза Бояджийска.
Предвижда се предепониране на 240 000 тона битови отпадъци по "Проект за закриване и рекултивация на сметоразтоварище - с. Долни Богров, чрез обезвреждане и оползотворяване”.
Площта на депото е 370 декара и след приключване на проекта за рекултивация общината ще има ангажимент в продължение на 30 година да извършва мониторинг.
Водещи
-
Турция върна в България мъж, обвинен за убийство
Експулсираното в България лице е издирвано за „умишлено убийство на партньора си“.
27.10 | 16:45
-
33 159 деца са родени от деца за последните десет години в България
Образованието е ключът
27.10 | 15:59
-
Психотерапевт: Понякога е толкова плашещ, че не смеят да излязат от дома
Някои форми на мигрена са съпроводени със световъртеж. Това коментира психотерапевтът д-р Катя...
27.10 | 15:45
Най-четени
-
Скъсаха от подигравки Алекс Богданска
Въпреки шегите, мнозина защитиха Богданска, отбелязвайки, че не всеки има смелост да облече...
27.10 | 12:00
-
Сериозно наводнение блокира трафика по бул. „Шипченски проход“ в София ОБНОВЕНА
Красимир Димитров от аварийните служби заяви, че причината за наводнението е листната маса,...
27.10 | 14:45
-
Река Елешница тази сутрин е преляла в района на Рилския манастир
Тя е четвъртият по големина приток на Струма.
27.10 | 11:30