Ренета Инджова: Политиците си дават ваканции във вид на служебни кабинети 24.07 | 15:13
„Защо с такава лекота се гледа на служебен кабинет“, пита първата жена премиер у нас

Политиците се научиха, докато си подават един на друг топката, да си дават ваканция във вид на служебни кабинети. Но този е последният – четвърти шанс, да може един служебен кабинет да каже, че за времето, в което е, преодолява дефектите и несъстоятелността на политическия модел на България, смята Ренета Инджова, министър-председател в служебното правителство, назначено от президента Желю Желев през октомври 1994-та г.
Според нея пораженията, нанесени от правителството на Пламен Орешарски ще се разбират тепърва.
"Аз днес повече се интересувам защо с такава лекота се гледа на служебен кабинет – нещо, което с времето се показа, че все по-слабо ефективно е това решение за политическата система, в която сме, и че е нужна промяна. Днес като гледам как провалената в управление втора партия, която всъщност държеше правителството – ДПС, прави условие, че не бива да се търси промяна в управлението на страната, защото видите ли парламентаризмът е това, което гарантира демократичните основания на нашето общество, започвам да смятам, че ДПС става по-католик от папата – там, където би трябвало да покаже реверанс", коментира още Инджова, цитирана от БНР.
Според Стефан Софиянски – министър-председател в служебния кабинет, назначен от президента Петър Стоянов от 1997-а г., има три основни неща, които трябва да свърши бъдещият служебен кабинет. Първото са еврофондовете – да се приключат преговорите с Брюксел и да се подпише споразумението, за да бъде открито финансирането по новия програмен период. Второ – да се ускори усвояването, задържаните проекти, държавното финансиране, където е необходимо, да бъде подкрепена дали община, дали инфраструктурни проекти, за да може да продължи бързо усвояването на фондовете. Другият въпрос пред правителството е да реши проблема с "Южен поток". Другите проблеми са – КТБ, дефицитът в НЗОК, финансирането на болниците.
"Важното е да се дадат достатъчно правомощия на един равноотдалечен от политическите сили министър-председател и да му се позволи да си направи екипа. Ако МС е баланс пак между политическите сили, тогава ще бъде груба грешка и той няма да може да работи, както и миналия път", смята Софиянски.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44