Решението за реактора за „Белене” ще бъде в ръцете на парламента 13.07 | 18:14

Спорът е между НЕК и „Атомстройекспорт”, не искаме да го превръщаме в междудържавен, казва Борисов

От iNews.bg

Решението на казуса с АЕЦ "Белене” след решението на Арбитражния съд в Женева ще бъде в ръцете на парламента. Това става ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който е обсъдил днес темата в колегите си по време на заседанието на Министерски съвет. "Поел съм ангажимент, когато имаме варианти за решение за оборудването за АЕЦ "Белене”, да ги представим в парламента”, казва той по повод внесен в парламента проект на решение за отмяна на решението за прекратяване на проекта "Белене”.

"С голямо внимание ще разгледаме предложенията на БСП, защото те за мен са нещо ново – от 2006 г. до 2009 г. те са можели да строят. 2013-2014 г. министър беше Драгомир Стойнев, те имаха пълно мнозинство в парламента – можеше да вземат решение да падне този мораториум и да започнат да строят. Сиреч, освен в популизъм и някаква активност, свързана с последните конгреси, на които присъстваха, аз не мога да намеря никакво разумно основание”, казва Борисов според стенограмата.

Премиерът посочва още, че спорът в момента не е между България и Русия, а е между две държавни компании и "ние не желаем това да се издига на междудържавно ниво". "Така че, в момента, в който сме готови, ние ще уважим и опозицията, и всички парламентарни групи и ще отидем да разкажем какви са вариантите. Това е нашата позиция по въпроса”, категоричен е Борисов пред министрите си, предаде БГНЕС.

"Доколкото си спомням, господин Стойнев (енергийният министър в правителството на Орешарски – бел.ред.) говореше за един или два реактора на "Уестингхаус", които да построят по време на тяхното управление. Аз не мога да си представя с какъв финансов разчет, Дончев, ще говориш за четири реактора или за три, в момента да строиш? На базата на какви пари и на какви прогнози за износ на ток, при положение че и сегашните мощности са ни в повече лятото, но ги държим, защото в пиковите часове и зимно време ги включваме”, отбелязва премиерът.

Съмнения относно евентуален успешен рестарт на проекта "Белене”изказва и вицепремиерът Томислав Дончев. "При условие, че в момента се опитваме да намерим икономически най-реалистичния сценарий, който е с най-малко щети за държавата, ако може и с ползи, не виждам как да предопределяме точно какво ще се случи. Защото във въпросното предложение няма нито едно изчисление, няма нито една сметка, няма нито един аргумент, свързан с икономическа целесъобразност”, посочва той. Според него, да се предопределя, че ще се строи ядреното съоръжение без яснота на източника на финансиране – това би ни затруднило категорично във всички действия и всички преговори, които правителството води.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова припомни причината, за да се стигне до арбитражното дело, а именно – подписаното на 5 ноември 2008 г. между НЕК и "Атомстройекспорт" Допълнение №5 за поръчка на оборудване с дълъг цикъл на производство. "Това оборудване е с ясно посочена стойност, тя е 673 млн. евро. Сами можете да направите аналогията с това, което е отсъдил Арбитражът”, посочва Петкова като отново припомня, че от 7-те заведени иска, Арбитражният съд е приел само 3 и те се отнасят само до оборудването, поръчано на 5 ноември 2008 г. 

Водещи

Най-четени