Решено: Плащат ни за жилище и детска градина, ако започнем работа далеч от дома 11.10 | 13:33
Комисии ще проучват нуждите на бизнеса от конкретни кадри във всеки регион два пъти годишно

Държавата ще поеме разходите за наем на жилище, детска градина за децата, за интернет и др., ако безработен се премести да работи, но мястото е далеч от дома му. Идеята не е нова, появи се още по времето на кабинета "Борисов 2", но сега вече е окончателно приета и ще се въведе, след като днес Министерски съвет одобри промени в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта. Така, ако човек, който е регистриран на трудовата борса си намери работа на повече от 50 км от мястото, където живее, държавата ще поеме тези разходи.
Има обаче и лимити. Първо, това ще може да продължи до 12 месеца от преместването. И второ, има таван на сумата, която новоназначеният работник ще получава. Пари за наем пък ще се отпускат само на хора, които не притежават имот в населеното място, в което са се преместили. Средствата ще се изплащат за не повече от 12 месеца. Размерът ще се определя всяка година в Националния план за действие по заетостта, като за 2017 г. е предвидено да е до 200 лв. на месец. Средствата ще се получават въз основа на документи за направени разходи.
С друга промяна в правилника се регламентира редът, по който областните комисии по заетост ще правят проучвания за потребностите на работодателите от региона от работна сила. Изследванията ще се правят два пъти годишно. Информацията ще се използва за подобряване на посредническите услуги по заетостта, както и за подобряване на процеса на взаимодействие между държавата и бизнеса при планиране на обучения и реализиране на мерки за насърчаване на заетостта.
За улесняване на достъпа до посредническите услуги се предвижда търсещите работа лица да могат да ползват тези услуги във всяко бюро по труда, независимо от адреса на регистрацията си. Ще отпадне санкцията за прекратяване на регистрацията като безработен, когато търсещите работа лица сменят адреса, по който са регистрирани в дирекция "Бюро по труда", без да уведомят за това.
Разширява се групата на лицата, които ще могат да ползват средства за ежедневни транспортни разходи за пътувания до местоработата и обратно или за транспортни разходи за представяне пред работодател за наемане на работа. Съгласно промените, средствата ще се предоставят и на лица, сключили трудов договор за срок по-малък от 6 месеца.
С продължително безработните лица ще се подписва споразумение за интеграция в заетост, което ще съдържа предложения за ползване на конкретни услуги с цел преодоляване на индивидуални пречки за интеграция на пазара на труда.
Водещи
-
Заводът за боклук в столицата работи извън правилата, твъррдят от ГЕРБ-СДС
Този завод по времето на Васил Терзиев се превърна в черна кутия, заяви Антон Хекимян
13.05 | 18:23
-
ЕК даде положителна оценка на фискално-структурния план за България
Там се залагат приоритетни публични реформи и инвестиции
13.05 | 18:00
-
Тези зодии са големите късметлии чак до 2027 г.
Щастието им ще дойде постепенно, а не изведнъж, пояснява топ астрологът Тамара Глоба
13.05 | 17:45
-
Русия е превзела още едно село в Донецка област
До момента няма коментар от украинска страна
13.05 | 17:30
Най-четени
-
Теменужка Петкова: България върви към еврозоната въпреки президента
Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на работното си посещение в...
13.05 | 11:15
-
Министърът на образованието очаква финансовият министър днес да даде официална позиция по темата
"Не е вярно, че Брюксел е предупредил България, че може да спре влизането ни в еврозоната...
13.05 | 09:59
-
Големи промени в отпуските за работещите
Променят Наредбата за работното време и почивките
13.05 | 13:20
-
Променя се организацията на движение в два участъка на Софийския околовръстен път заради ремонт
До 15 май през нощта поетапно за ремонт на настилката ще се ограничава движението в участъка...
13.05 | 10:16