Родителска организация иска отлагане на новите правила за прием в I клас 09.04 | 15:44
За гратисен период от поне 3 години настояват те за въвеждането на основния критерий - адресът

Столичната община да отложи въвеждането на новите критерии за прием в първи клас. За това настояват от асоциация "Родители”, предаде Нова ТВ. Подаването на документи обаче започва следващата седмица. Тази година основен критерий за приемане на децата е близостта на дома им до съответното училище и периода, в който те живеят на този адрес.
Оказва се обаче, че тук има една съществена подробност. Адресът на детето съвпада с този на майката, когато родителите имат различен настоящ адрес. Така е по закон. "Покрай моя колега разбрах, че децата всъщност имат адрес, който адрес се оказва, че е адресът на майката, и който не се сменя, освен при поискване. И в момента, децата кандидатстват в училище въз основа на собствения си адрес. И ако майката или бащата не са сменили адреса, то реално би попаднало, според новите правила, в друг район. Може да е район, който те не обитават може би от седем години, пет или десет”, разказва Ирина Тамбукова – майка.
Според общината гражданите са длъжни да декларират смяна на настоящия си адрес. "Ако детето е живяло при майката, но майката отива да живее при бащата на друг адрес, дори и да няма сключен брак, пак казвам, че това е регламентирано в закона, в 30-дневен срок родителят е длъжен да отиде и да направи регистрация”, заяви Мария Минчева – директор на дирекция "Образование” в Столична община.
Според новите критерии, при кандидатстването за първи клас, детето може да ползва по-благоприятния за него адрес – постоянен или настоящ. "Силно се надявам истерията, която се наблюдава последните години да не е толкова силна, защото за всички вече стана ясно, че водещ си остава критерият за "уседналост по местоживеене”, т.е. това е най-близкото училище на детето”, коментира Диян Стаматов, директор на 119 СОУ.
От общината обясняват, че целта на въвеждането на критерия "адрес на детето” е да може да се получи обективна картина за броя на децата в даден район. Това, обаче няма да намали напрежението в новите квартали на столицата, където има деца, но няма училища. Например в "Манастирски ливади”, ”Витоша” и "Кръстова вада”.
Какви ще са правилата за прием в първи клас стана ясно месец и половина преди началото на кампанията. От асоциация "Родители” искат гратисен период между 3 и 5 години при въвеждането на нови критерии.
Тази година в първа група за прием в съответното училище са децата, чиито постоянен или настоящ адрес е в прилежащия район на училището и не е променян повече от 3 години.
Водещи
-
Путин: Надявам се, че няма да се наложи Русия да използва ядрени оръжия в Украйна
Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за...
04.05 | 18:00
-
Първан Симеонов: Делян Пеевски изключително планомерно и педантично
С тази констатация започна анализа си на 100-те дни на правителството социологът Първан...
04.05 | 17:30
-
Три последователни земетресения бяха регистрирани днес в Югозападна България
Снощи е регистрирано още едно леко земетресение на територията на Симитли, което също не е...
04.05 | 17:15
-
Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват
Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща...
04.05 | 17:00
Най-четени
-
Връзка от най-важната подправка за Гергьовден е само левче
По Великден на места имаше спекула и цените в магазините и по пазарите скочиха. Как е сега и...
04.05 | 09:59
-
Марулите ще останат свежи по-дълго, ако направите това
Как да съхранявате други зеленчуци
04.05 | 14:30
-
Промяна на движението в София заради честването на Деня на храбростта
При изпълнението на националния химн по време на парада ще бъдат изпълнени 20 артилерийски...
04.05 | 11:15