Роми станаха разследващи журналисти 06.04 | 19:48

Центърът за развитие на медиите обучи пет ромски младежи

От Ивелина Георгиева

Петима ромски младежи преминаха успешно специализирано обучение по мултимедийна и разследваща журналистика, проведено от Центъра за развитие на медиите. Това стана ясно след кръгла маса на тема "Заедно в борбата с корупцията и насърчаване на демокрацията и човешките права".

Обучението им бе направено от водещи специалисти в сферата на журналистиката в рамките на проект "Овластяване на българските медии и журналисти от маргинализирани общности в борбата с корупцията и насърчаване на демокрацията и човешките права". Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Програмите за обмен на Държавния департамент на САЩ.

След приключване на обучението си петимата ромски журналисти са приложили знанията си на практика като всеки един от тях е заснел по един филм, в който разглежда темата за парите за ромите и ромската интеграция със средствата на разследващата журналистика.

В разследващите материали на новообучените журналисти са включени всички гледни точки по темата като основни действащи лица са малцинствените групи в гетата.

Ромската общност не е свикнала да вижда камери, микрофони и още по-малко да отговаря на въпроси, заяви Христо Николов, един от разследващите журналисти преминали обучението на Центъра за развитие на медиите. Според него разследващата журналистика не е лесна работа, но от всичко монтажът му се е сторил най-труден.

"Най-трудно бе да прецениш кое е най-важното в материала и да го отсееш от всичко останало", коментира Бисер Петков също разследващ журналист от ромски произход.

Петимата участници в проекта на Центъра за развитие на медиите са :

Бисер Петков от гр.Тетевен. Неговият филм се казва " Десетилетие на ромското включване 2005-2015 - мит или реалност".

Огнян Исаев от гр. Шумен, който направи филма "Злоупотребява ли се със средствата за интеграция на ромите".

Тосен Рамар от гр. Монтана. Той разработи филма "Обученията на роми за журналисти в националните медии".

Георги Марков от гр. Раковски и неговата разработка в разследващата журналистика "Как се изразходват парите от ромските организации".

Христо Николов от гр. Самоков и неговия филм "Avrial Amender” (Вън от нас).

Някои от тях вече работят като журналисти в регионални  медии.

Целта на проекта и дискусията бе да се обсъдят актуални въпроси на ромското включване, както и да се повиши обществената информираност за съществуващи корупционни практики. По този начин се подчертава ролята на обществото за разкриването и борбата с тези негативни явления и за осигуряването на високо ниво на прозрачност и добро управление.

Водещи

Най-четени