Ромите вече не са желани и като избиратели 14.11 | 11:49
След Катуница се отбелязва още по-ниска избирателна активност, констатира доклад на ”Гражданско общество в действие”

Една година след трагичните събития в пловдивското село Катуница, които доведоха обществото до разделение, екипът на Сдружение ”Гражданско общество в действие” изготви доклад, който анализа факторите, довели до ескалиране на етническото напрежение в България по време на предизборната кампания през 2011 г. и констатира все по-малкото участие на ромите в политическия живот на страната.
Докладът беше представен вчера по време на дебат в Червената къща от Орхан Тахир, който беше категоричен, че тенденциите от последните години показват едно радикализиране на етническите отношения при провеждане на избори, под влияние на набиращия сила националпопулизъм.
Представената в доклада информация се базира на мониторинг на обществените процеси в периода септември 2011 г. – август 2012 г. Орхан Тахир обърна специално внимание на динамиката в броя на общинските съветници, които печелят места в страната. Цифрите ясно показват драстичното намаляване – от 2003 година, когато ромите са били представени от 113 общински съветници, издигнати от ромски политически партии и формации, до 2011 година, когато броя съветници е 17.
Въпреки провелите се през последните 10 години обучения на роми от различни неправителствени организации за политическо включване и менторство (обученията са общо 13 в цялата страна), и въпреки наличните вече и добре обучени кадри, действащите политически партии към момента отказват да предоставят възможности на ромските общност. Дори и подготвените и обучени роми не намират място в редиците на партиите, констатира Орхан Тахир като посочва, че от преминалите обучения 171 роми нито един не е намерил място в политическия живот на страната.
Едновременно с това докладът на "Гражданско общество в действие" констатира и намаляване на изборната активност сред ромското население, което е в разрез с тезата за купуването на гласове. На последните избори са наблюдавани общо 46 изборни секции в страната, разположени в квартали с преобладаващо ромско население.
Общо 43% е била избирателната активност, като обаче ако се извадят недействителните бюлетини тази активност пада до 36%. За сравнение средната за страната активност на президентските избори е 49.9%. Тахир коментира, че продължаващото с години неглижиране от страна на управляващите на ромското население и спекулирането от страна на българските правителства с проблемите на интеграцията, довеждат и до едно капсулиране на самата ромска общност.
"Ромите не намират място в политическите партии, но в последните години вече не са желани и като избиратели", коментира Орхан Тахир, като допълва, че проблемът не е толкова в купения вот, а в общите тенденции за контролиране на вота.
Според Орхан Тахир определено съществува опасност за либерално-демократичния модел в България и отношението към малцинствата е лакмус за това. А в страната в последните години се налага и то без никакво санкция, въпреки съществуващите закони, говорът на омразата, агресията и сегрегацията. Като пример той посочи не толкова скандиранията на националисти по шествия и митинги, нито езика, с който медиите говорят за ромите, а официални изказвания на български управници – Бойко Борисов, Росен Плевнелиев (преди да стане президент) и Томислав Дончев.
В дискусията за Катуница се включи и политологът Огнян Минчев, който обаче още в началото подчерта, че тезата му за политическото участие на ромите не бива да изхожда от този случай, тъй като "Катуница не е етнически казус, а класически криминален казус". И в него по-скоро може да бъде видят първият и единствен засега "антифеодален бунт на населението", бунт срещу новите български феодали.
Така, според Минчев, един напълно социален проблем се използва от политически формации, за да се превърне в етнически и да обслужи конкретни цели по активизация на населението. Може да се очаква, според тезата на Огнян Минчев, тези тенденции да се засилват все повече с приближаването на предизборната кампания следващата година. Това е един от успешните начини да се пренасочи обществената енергия от бедността към етнически конфликти и може да се очаква.
По отношение на изключването на ромите от политическия живот на страната Огнян Минчев напълно се съгласи с тезата на Орхан Тахир, като обаче допълни, че този проблем е и въпрос на активност на самите ромски елити, които не проявяват нито активност, нито еманципираност.
Водещи
-
Божанов: Управляващото мнозинство носи отговорност за "силовите действия" на Пеевски
Пеевски ползва своите бухалки - прокуратура, НАП, Комисия за противодействие на корупцията за...
28.05 | 13:20
-
Митов: Обществената поръчка за икони е стартирана по времето на кабинета "Петков"
По думите му тогава министър на вътрешните работи е Бойко Рашков
28.05 | 13:10
-
Монтират обратно паметника на Христо Ботев във Враца
Това е и един от най-емблематичните монументи на поета-революционер в България. Според...
28.05 | 12:59
-
Борисов: Популизмът взима вече опасни размери в българската политика, особено след образуването на дело в Конституционния съд
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на Народното събрание днес, коментирайки...
28.05 | 12:45
Най-четени
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26
-
Съвсем нов и силно заразен вариант на Ковид-19, обозначен като NB.1.8.1
Мутацията вече е открита и у пътници, посетили Китай, Япония, Южна Корея, Тайланд, Франция,...
28.05 | 11:00
-
Глобите за родители, които не запишат децата си на детска градина или училище, се увеличават
Това предвиждат предложени от МОН промени в закона за предучилищното и училищното образование.
28.05 | 09:59
-
Как да разпознаем фалшивите онлайн магазини
Действайте бързо в случай на измама с лични данни
28.05 | 10:45