Румен Радев отвърна на обвинението на Бенатова, че е преписвач 28.01 | 18:10
"Фразата на Ели Визел не се нуждае от журналистическа верификация, тя е част от общочовешката памет за Холокоста и е възприета в цял свят като символ на моралния дълг на човечеството", написаха от президентството
Прессекретариатът на президента Румен Радев излезе с официална позиция по повод темата за цитата на Ели Визел и обвинението към държавния глава, че е плагиат:
"Фразата на Ели Визел не се нуждае от журналистическа верификация, тя е част от общочовешката памет за Холокоста и е възприета в цял свят като символ на моралния дълг на човечеството. Важното е споменът за Втората световна война и за паметта за жертвите да не ни напуска никога".
Припомняме какво написа по-рано днес по този повод Миролюба Бенатова:
"Изглежда, че Цветан Цветанов и Румен Радев (или авторите на техните послания), са преписали позицията за Холокоста от един нобелов лауреат. Оригиналът на думите е от 2011-а година. Открих това съвпадение, след като първо прочетох изненадващото единомислие между републиканеца и президента.
Бях убедена, че не могат да измислят, а и по едно и също време, толкова хубава фраза: ("Ако сега ги забравим /жертвите на Холокоста/, означава да ги убием отново"). Това "съвпадение" се нарича преписване, плагиатство. Срамота".
Ето какво написа и президентът Радев:
На 27 януари световната демократична общност отбелязва Международния възпоменателен ден на жертвите от Холокоста. Тази огромна трагедия, причинила неимоверни страдания, ни задължава да си спомним за отнетите по изключително жесток начин животи на милиони хора, сред които 6 милиона евреи, само поради това, че са принадлежали към друг етнос.
Решението за отбелязване на тази дата съвпада с други знакови годишнини, свързани с края на Втората световна война, с основаването на Организацията на обединените нации и има за цел да отбележи общочовешкия стремеж за справедлив и мирен свят за всички народи.
В началото на 2020 година заедно с политически лидери от 50 държави отбелязахме 75-ата годишнина от освобождаването на концентрационния лагер в Освиенцим и Деня за възпоменание на Холокоста. Тогава имах възможност с гордост да заявя, че благодарение на самоотвержените усилия на гражданското общество, на политици и на достойните си религиозни водачи, България е успяла да съхрани живота на своята еврейска общност от около 50 хиляди души. Свидетелство за това са имената на българските праведници, увековечени в мемориала "Яд Вашем", посветили своята влиятелна обществена дейност на спасяване от гибел на своите съседи, съученици, колеги и приятели евреи.
Поклон пред паметта на загиналите! Нека помним тяхната загуба, защото ако заличим спомена, би означавало те да умрат отново.
Водещи
-
Киселова : Не бива да се допускат елементарни провокации между България и РСМ
Председателката на НС присъства на отбелязването на 80-тата годишнина от "Кървавата Коледа"
11.01 | 18:00
-
Какво още ни чака: Живия Нострадамус предсказа пожарите в САЩ
Сред предсказанията на бразилският екстрасенс Атос Саломе за тази година са невиждано досега...
11.01 | 17:40
-
Столичанин е загинал при катастрофа на АМ "Струма"
Заради катастрофата временно трафикът е бил пренасочван в изпреварващата лента
11.01 | 17:20
-
След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%
Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара
11.01 | 17:00
Най-четени
-
Проф. Иво Петров: Между 10 000 и 11 000 българи годишно умират от сърдечен арест
Оказването на първа помощ повишава риска за оживяване с 60-70%, обясни той
11.01 | 14:00
-
Помощи за тока на бизнеса - за сметка на ВЕИ-тата
Бизнесът: Полагат ни се помощи, независимо колко печелим
11.01 | 12:00