Румъния нямала спор с България 27.03 | 10:05

Това заявява външният министър на Румъния Кристиян Дяконеску

От Кремена Бедерева

Румъния нямала спор с България, заявява външният министър на Румъния Кристиян Дяконеску в интервю за телевизия "Реалитатя", цитирано от румънската преса.

Съседката ни имала само претенция за уточняване на една зона, спрямо която да се приложи конвенцията за морско право, уточнява още Дяконенску, цитират от БНР.

iNews припомня, че министърът заяви преди дни, че между Румъния и България има "спорна зона" що се отнася до държавната граница в морето, като обясни, че става въпрос за 17 кв. километра.

"Съществува една спорна зона (с България) по отношение на държавната граница, на териториалните води на двете държави. Наистина става дума за 17 квадратни километра, не е много, но между европейски държави, сътрудничещи си максимално в много аспекти, с общи интереси в много области, не виждам защо тези неща да не могат да бъдат решени много бързо", заяви Дяконеску.

Изявленията му предизвикаха серия реакции и коментари и в двете страни.

От българското Министерство на външните работи (МВнР) заявиха, че "България и Румъния водят преговори за делимитация на черноморските пространства от повече от 20 години, като последният кръг (седемнадесети поред) се състоя през декември 2011 г. в София. Следващият кръг предстои да бъде проведен в Букурещ тази година."

Румъния няма териториални претенции към България, увери по-късно на среща в МВнР посланикът на Румъния у нас Антон Пъкурецу, който се срещна със заместник външния министър Димитър Цанчев.

Цанчев изрази своето недоумение от изявлението на румънския външен министър Дяконеску пред местни медии по повод преговорите за делимитация на черноморското пространство.

От МВнР на България още, че коментираха, че разговори по този въпрос се водят в продължение на 20 години и тази година ще има нов кръг - в Букурещ.

Не липсваха и коментари от страна на президента Росен Плевнелиев и премиера Бойко Борисов. Според държавния глава "когато България и Румъния станаха членове на ЕС през 2007 година, те са подписали документ за липсата на каквито и да било териториални претенции".

Според Борисов пък "в XXI век за териториални претенции на държави-членки на ЕС е абсурдно да се говори". Министър-председателят дори призова ГЕРБ да подкрепят декларацията на ПП "Атака", насочена срещу румънските искания.
Според дипломатически източници пък участъкът от континенталното плато в Черно море, който е предмет на спора между Румъния и България, се намира в зоната, през която е проектирано преминаването на газопровода "Южен поток".
Проектът "Южен поток" визира изграждането на тръбопровод за пренос на природен газ от Русия към България през Черно море и по-нататък към Гърция, Италия и Австрия.

Водещи

Най-четени