Русенец в престижната надпревара за Нобелова награда 12.07 | 10:24
Самуил Рефетов е открил непозната болест на щитовидната жлеза
Професор Самуил Рефетов е номиниран за Нобелова награда. Американският учен от български произход е открил болест, която носи неговото име. Напуснал страната ни заедно със семейството си през 1949-та, Рефетов е светило в световните научни среди заради приноса си в лечението на щитовидната жлеза.
През 1969 г. започва работа в Чикагския университет, където и в момента е професор по медицина, експерт по ендокринология, педиатрия и генетика. Откритието му - мутация на рецептора на щитовидните хормони - е наречено Рефетов синдром. Именно то води до номинацията за най-престижното отличие, съобщи bTV.
Самуил Рефетов е на 12, когато семейството му напуска Русе и емигрира в Белгия. Преди това момчето заляга над учебниците във френското католическо училище, днес гимназията по икономика, наречена на друг велик мъж, роден в Русе - Нобеловия лауреат Елиас Канети. Втората световна война е останала в паметта на Самуил с оскъдицата, с бомбардировките и с преминаването на германските и съветски войски през Дунав - последователно, но в срещуположни посоки.
Семейството му не е богато. Бащата е чиновник във френско-белгийска банка. Войната обаче я затваря и той е принуден да стане дребен търговец. След 9 септември 1944-та ги обвиняват, че са от по-заможните, забогатели на гърба на бедните. Настъпва времето на репресиите и лагерите и по щастливо стечение на обстоятелствата семейство успява да емигрира.
След пет години в Белгия, където Самуил завършва френски лицей в Антверпен, семейството се мести в Канада. Кандидатстват за гражданство, но ги карат да се откажат от българското. Младият Рефетов не пожелава, но от нашето консулство там му изпращат писмо, с което го викат на военна служба и дори го заплашват със затвор и глоба. Изправен е пред дилемата дали да се върне в България или да остане в Канада.
Но майка му го предупреждава, че тя ще умре без него. Самуил Рефетов завършва биохимия и медицина в Монреал. Човекът, който го насочва, е германският теолог, пианист, лекар и мисионер в джунглите на Африка Алберт Швайцер. Самият Рефетов също отива край река Амазонка да изучава тропически болести.
"Като млад бях идеалист. Записах се в училище за тропически болести в Лондон. Но пет месеца преди да започне обучението, от канадското правителство ми спряха стипендията. Решиха, че след като в страната няма подобни проблеми, не е необходимо да плащат на студент да ги изучава. Заради това се насочих към ендокринологията", спомня си професор Рефетов.
В края на 60-те години на ХХ век научните му интереси го отвеждат в Америка. Първо в Лос Анджелис, а после в болницата на харвардския университет в Бостън. На финала се установява в Чикаго, но вече с трайни интереси и изследвания на щитовидната жлеза.
Водещи
-
Българската музикална асоциация иска оставката на шефа на МВР заради сблъсъците пред Народния театър
"Апелираме за подкрепа и защита на свободата на творческо изразяване и се противопоставяме на...
08.11 | 17:59
-
Киев: Русия върна телата на 563 войници
„Телата на 563 загинали украински защитници бяха върнати на Украйна“, казаха от...
08.11 | 17:40
-
Хълцане – какво го причинява и как да се отървем от него?
Но може да бъде причинено и от обстоятелства, които нямат общо с вида храна или напитки, които...
08.11 | 17:02
-
Главчев: Няма да ни разделят от Румъния за Шенген
"Заедно сме с Румъния, каквото е публикувано за Румъния - на какъв етап е процесът, същото се...
08.11 | 16:20
Най-четени
-
Коя е изгората на победителя от "Игри на волята"
С победителя от „Игри на волята“ мацката е от дълги години
08.11 | 13:00
-
Костадинов: Представители на "Възраждане" са били на представлението на пиесата на Бърнард Шоу
По думите му, когато народът те "набие пред Народния театър, всеки що годе интелигентен човек...
08.11 | 10:45
-
Слънчев петък в цялата страна, довечера нахлува студът
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 14-17°С
08.11 | 08:00
-
За около 2,8 млн. българи вноските за пенсия могат да се вдигнат с между 32,31 и 112,5 лв.
От тази мярка според разчетите на финансовото министерство в хазната през следващата година ще...
08.11 | 14:14