С 12 подписа, вместо 24, ще се задвижват заявления по ОП "Конкурентоспособност" 14.05 | 15:24

Под псевдонима "Иван Иванов от българско село" премиерът получи разяснения за процедурата

От Ивелина Георгиева

Само 43% от средствата по ОП "Конкурентоспособност" са договорени, а разплатените са едва 9,22%. Тази статистика, сочеща ниската усвояемост на средствата по програмата, направи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

За да бъде преодоляно това забавяне ще бъде обединен Управляващият органи и междинното звено по програмата в нова институция.

Новата структура ще намали бюрокрацията, вярва Добрев. В момента процедурите са тромави, бавят се оценките на проектите, недостатъчно е и качеството на оценителния процес. За да мине едно заявление по програмата са необходими 24 подписа. С новото звено те ще станат наполовина – 12.

Структурата на отделите ще бъде оптимизирана като от 12 – те стават 6. Също така се намалява се съкращават и сроковете за вземане на експертни решения. "Вместо документите да се движат по десет пъти, сега ще се движат по веднъж", допълни добрев Добрев.

До края на 2013 година 57% от средствата по ОП Конкурентоспособност", трябва да бъдат договорени.

Става дума за над 1 млрд. лева. Те чакат да бъдат усвоени, каза от своя страна премиерът Бойко Борисов, който също присъства на официалното обявяване на нова дирекция. Той се обърна към младите хора, до 29-годишна възраст, като припомни, че всеки млад човек без работа може да получава между 400 и 1 200 лева месечно плюс осигуровки по ОП "Развитие на човешките ресурси" като повишава своята квалификация.

Премиерът подчерта, че двете оперативни програми се допълват. За шест месеца 50% се повишават шансовете за младите безработни да започнат работа, като в същото време повишават квалификацията си, а държавата им плаща затова.

"Младите може първо да се обучават, а след това да кандидатстват по проекти, предложи Борисов. Той гарантира, че всеки ден от 9 до 17:30 часа без почивка в новата дирекция ще има експерти и служители, които ще приемат документи, ще ги обработват и ще дават разяснения. "Подсигурили сме всичко - от влизането на проекта до излизането му", допълни премиерът.

В момента желанието на управляващите е да се намали младежката безработица и да се повиши конкурентоспособността, посочи той. В новата структура на министерството работят 238 щатни служители, които се помещават в сградата на Агенцията за малки и средни предприятия. Тя от своя страна е преместена в сградата на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕТ) (на площад "Батенберг" - бел. ред), където досега се е помещавал ресор "Туризъм", обясни Добрев.

Преди официално да представят работата на новата структура Бойко Борисов се превъплъти в представител на бизнеса пред служители в звеното, за да му бъде разяснено всичко необходимо за кандидатстването и подаването на документите. Той се представи за Иван Иванов от българско село. В същото време обаче имаше смущения в мрежата и един от експертите не можа да отвори електронния портал и да обясни на лицето "Иван Иванов" процедурата.

"Аз съм дошъл от село и вие ще ми кажете елате утре че интернет-ът не работи!", беше реакцията на Борисов. От своя страна експертът заяви, че няма да направи така и обясни подробно стъпките, дори и без наличието на интернет.

Най-четени