С до 7.35% се увеличават парите ни за втора пенсия 28.04 | 08:30
Доходността на частните фондове изпреварва инфлацията и лихвите по депозитите
Между 4.42 и 7.35% средна годишна доходност отчитат универсалните пенсионни фондове у нас за периода между март 2013 г. и март 2015 г., сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Между тези граници са се увеличили сумите в партидите на хората, които са родени след 31 декември 1959 г. и съответно са длъжни да се осигуряват за втора пенсия. В същото време и при 9-те универсални пенсионни фондове се наблюдава доходност, значително по-голяма от определената като минимална за разглеждания период. Според решението на зам.-председателя на КФН, ръководещ управление "Осигурителен надзор”, Ангел Джалъзов, за периода 29 март 2013 г. – 31 март 2015 г. всички частни фондове, в които се осигуряват упражняващите III категория труд, трябва да са постигнали минимум 3.72% средна доходност за всеки 12 месеца.
Като цяло пазарът на този вид фондове се представя добре. Според законодателството, ако някой от 9-те универсални пенсионни фонда отчете по-ниска от определената от КФН доходност, той трябва да изтегли от резервите си, за да компенсира осигурените в него. Според постигнатите към момента резултати, това няма да се налага, тъй като дори и фондът, постигнал най-ниска доходност, изпреварва с близо процент определената минимална.
Средната за целия пазар доходност пък е 6.72% годишно. Което значително изпреварва инфлацията, а също и лихвите по банковите депозити за разглеждания период. В същото време пък 4 от общо 9 такива фонда у нас отчитат не само над минималната, но и над средната доходност за пазара. Един е почти на границата, а при останалите 4 тя е под нея.
Приблизително същата ситуация се наблюдава и при професионалните пенсионни фондове, в които се осигуряват упражняващите I и II категория труд като миньори, тираджии, рентгенолози, служители в АЕЦ и т.н. И при тях 4 от фондовете отчитат над средната за пазара доходност (която е 6.51%), други 4 са малко под нея, а един съвсем леко изпреварва средното ниво. Също така всички професионални фондове изпреварват и минималната определена за тях доходност от 3.51%. При отделните тя се движи между 4.02 и 7.53%.
Рекордьори по доходност са доброволните пенсионни фондове, които не са задължителни. Там пари за допълнителна пенсия могат да трупат всички, независимо кога са родени и каква професия упражняват, но по собствено желание. Предвид изцяло доброволния им характер пък КФН не определя минимални резултати, които трябва да постигнат. Въпреки това обаче при доброволните фондове резултатът е 7.34% средна годишна доходност, а най-добре представилият се постига 11.03%. Най-ниският резултат сред 9-те такива фонда пък е 4.02%. Точно както при универсалните и професионалните фондове, тук отново се наблюдава тенденцията половината да отчитат над средния резултат, другата половина да е под него, а един фонд да е точно на границата.
Водещи
-
Европа губи политическо водачество и се превръща в бюрократичен център
"Изчезва онази роля на Европа, която тя е поела още от Просвещението - да определя...
16.11 | 18:00
-
Стартира подписка за референдум дали България да стане президентска република
Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков
16.11 | 17:00
Най-четени
-
Терзиев: Изключително доволен съм от първата година на мандата си
По думите на столичния кмет София не е била в застой
16.11 | 12:00
-
Радев: България и Азербайджан имат потенциал за дългосрочни партньорства
Българският президент посети Баку за участие в 29-ата сесия на Конференцията на страните по...
16.11 | 11:00
-
Психичноболни сеят страх в центъра на София
Актрисата Весела Бабинова срещнала един, свекърва й - друг
16.11 | 14:30
-
Пеевски: Чакъров и всички самоотлъчили се са изключени от ДПС, аз съм единственият лидер
Той каза още, че в парламента никой не мисли за народа, а само за своите интереси
16.11 | 16:40