С обучения министерството иска да задържи младите учители в класните стаи 17.02 | 13:44

Програма на стойност 75 млн. лева ще стартира в края на годината

От Елена Коцева

75 милиона лева за период от две години ще бъдат вложени за повишаване на квалификацията и професионалната реализация на българския учител.

Министерство на образованието, младежта и науката (МОМН) стартира от днес (17 февруари) официално програма "Квалификация на педагогическите специалисти” с финансовата подкрепа на ОП "Развитие на човешките ресурси” и съфинансиране от Европейския социален фонд на ЕС.

Обученията ще обхванат общо 42 230 педагози както от детските градини, така и от училищата. Специален модул е насочен към мотивиране и задържане на младите учители пред черните дъски, тъй като това е един от основните проблеми в системата на образованието.

Общият брой на младите учители до 35 години по данни на Националния статистически институт към 2011 година е 8 740 - това е малко под 11% от общия брой на педагозите в страната. На представянето на дейностите по програмата на пресконференция в министерството бяха откроени основната цел – да се повиши равнището на професионална компетентност на педагогическите специалисти по отношение на педагогическата, методическата и управленската подготовка и създаване на мотивация за саморазвитие и самоусъвършенстване.

Преди формиране на целите на проекта, и съответно на целевата група, е извършено проучване на нагласите и очакванията на педагогическите кадри в цялата страна. Изводите от анкетите открояват желанието на учителите за предоставяне на повече възможности както за продължаващо обучение и самоусъвършенстване, така и за кариерно развитие.

Именно в тази посока са формирани и основните дейности – от допълнително обучение на навоназначени млади учители до обучение на помощник-директори и новоназначени директори за работа с делегираните бюджети. В рамките на програмата ще се даде и възможност за едногодишна специализация във висши учебни заведения.

Специален модул е предназначен за езиковото обучение на вече практикуващи учители. По данни на министерството има сериозен недостиг на квалифицирани кадри, които да осъществяват специализирано обучение – на общообразователни и професионални учебни предмети, но на съответния чужд език.

Към момента в цялата страна има само 455 учители, които могат да преподават общообразователен предмет на английски език и само 262 - дисциплина в професионалните гимназии. Още по-малко са специалистите с немски, френски, руски, испански и италиански език.

Както коментира Милка Коджабашиева този брой не съответства и на новите изисквания, заложени в проектозакона за предучилищното и училищното образование, представен по-рано тази седмица в министерството.

Програмата за повишаване на знанията и компетентнотта на учителите в областта на чуждите езици ще бъде с цел достигане на ниво в съответствие с Европейската езикова рамка и получаване на сертификат от признати и утвърдени институти в България като Сервантес, Гьоте институт и други. В момента се водят преговори с тях, за да се уточнят параметрите и допълнителните договори по програмата, обясни Коджабашиева.

Като друг сериозен проблем, идентифициран сред педагозите в цялата страна, е тяхната подготвеност по отношение на кризисни ситуации и превенция на насилието в училище. Милка Коджабашиева посочи, че в анкетните проучвания, проведени преди подготовката за дейностите по проекта, самите учители са признали своята несигурност по отношение на този проблем и са заявили желание да преминат през допълнителна квалификация.

Към този модул се прибавя и обучение на психолози и педагогически съветници, като целевият брой е близо 9 000, тъй като в системата има сериозен недостиг на подготвени и адекватни на съвременната ситуация в обществото кадри.

Също така близо 1500 учители за работа с деца със специални образователни потребности ще преминат на обучение като ресурсни учители.

Отделно перо от цялостната програма ще бъде насочено към мотивиране и на вече доказали се преподаватели с научни постижения и добри педагогически практики. Като пример може да се посочат ръководителите на групи и кръжоци, които са с участие в международни олимпиади, отличия и които представят страната ни в чужбина.

Общият бюджет на програмата за повишаване на квалификацията и професионалната реализация на педагогическите специалисти е в размер на 75 милиона лева, като за обучение ще се кандидатства през съответните регионални инспекторати. Ще бъде обхваната територията на цялата страна.

Тъй като по време на своето обучение учителите ще бъдат или в отпуск, или в командировка, са предвидени допълнителни средства за заместващи учители.

На практика обаче цялото обучение ще може да стартира най-рано в края на тази година, тъй като предстоят всички процедури по Закона за обществените поръчки за избор на обучителни организации.

Водещи

Най-четени