САЩ изпрати офертата за доставка на вторите 8 самолета F-16 19.07 | 19:19
Това каза пред журналисти министърът на отбраната в оставка Драгомир Заков

Дошла е офертата от американска страна за доставка на вторите 8 самолета F-16 Block 70. Това каза пред журналисти министърът на отбраната в оставка Драгомир Заков след заседанието на парламентарната Комисия по бюджет и финанси. На него министърът коментира, че подписаното изменение и допълнение по договора от 2019 г. не променя стандартните общи условия за доставка на първите осем самолета F-16 Block 70 и свързаната с тях поддръжка, предаде БТА.
Министърът добави, че в момента получената оферта се преглежда.
Това е предложение за договор, който трябва да се придвижва към Народното събрание, уточни министър Заков. Той посочи, че има срокове, които са кратки. До началото на ноември тази година трябва да се отговори на предложението.
Офертата е съпоставима с първата като стойност, но е с много по-голям пакет способности, тъй като България вече има история с американската страна, обясни министърът. Затова страната ни ползва доста по-добри условия за договор. Заков уточни, че цената е съпоставима в долари.
България вече има право да плаща и на части. Самата схема на плащане тепърва ще се уточнява. Само в първия договор е имало изискване да се плати накуп. Сега може да се плати нацяло, но може да се плати и на части, допълни Драгомир Заков.
Ако парламентът не работи, страната ни може да не се вмести в срока 1 ноември, добави министърът в оставка. Все пак има опция за удължаване на приемане на предложението, но тя е със съгласието на американската страна.
Водещи
-
Томислав Дончев: Кабинетът е изпратил на ЕК 3 списъка с проекти по ПВУ - бял, сив и черен
Държавата може да осъществи 65 -70 процента от проектите, заложени в Плана за възстановяване...
13.03 | 20:15
-
Путин: Съгласни сме с предложението да прекратим огъня
Има обаче редица въпроси относно това как ще бъде организирано спирането на бойните действия
13.03 | 20:00
-
Проф. Даниел Вълчев: Поведението на ЦИК е много спорно
Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 депутати от настоящия парламент и възложи...
13.03 | 19:45
-
Разбра се кои са финалистките в "Ергенът"
Изчете информация от кухнята на романтичното риалити
13.03 | 19:30
Най-четени
-
Партия „Величие“ влиза в Народното събрание
Това се случи на заседание на Конституционния съд, на което два часа съдиите заседават по...
13.03 | 13:10
-
Парламентът избира управител на Националната здравноосигурителна каса
Единствен кандидат за шеф на Касата е издигнатият от ГЕРБ-СДС доц. Петко Стефановски, а...
13.03 | 08:59
-
Радев: Начинът на гласуване трябва кардинално да се промени
Много внимателно и без бързане трябва да се осмисли изборното законодателство, каза...
13.03 | 14:45