Само 1 от 10 учители у нас е млад 07.10 | 16:53
Без тях реформата в сектора ще се случи трудно, казва Кунева

Непрекъснато се говори за това, че българските учители са сред най-застаряващите в Европа. Преди дни стана ясно, че управляващите ни ще се опитат да привлекат по-млади кадри с повишаване на заплатите от 10%. Дали обаче това действително ще ги стимулира е под въпрос.
"В училище спешно трябва да влязат млади учители. Не говорим само млади на възраст, но и специалисти в дадена сфера, които могат да са полезни за образованието", обясни вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева по време на лекция в Шуменския университет.
Притеснителен обаче е фактът, че към момента броят на младите учители е едва 10%, което стана ясно от специално проучване на министерството. Данните разкриват, че за периода 2007-2013 г. чувствително е намалял относителният дял на младите кадри до 34-годишна възраст – от 15% за 2007 г. през 2013 те са 9.9%. В същото време значително се увеличават кадрите на възраст 55 и повече години – от 16.8% за 2007 г. той нараства на 29.3% за 2013 г.
"Учители могат да станат специалисти с познанията си по дадена специалност – инженери, биолози, химици, информационни технологии и други. Дълго чаканата реформа без млади и ентусиазирани хора ще се случи трудно", каза още Кунева.
Идеята на министерството е на младите учители да бъдат назначавани наставници, които да им помагат да повишат квалификацията си. Наставниците пък, от друга страна, ще бъдат финансово стимулирани да съдействат.
"Така ще осигурим и приемственост. Затова се дават възможности за допълнително възнаграждение за наставника, който трябва да планира въвеждането на младия колега в работата, да го подкрепи при сблъсъка с документацията и училищната среда", каза Кунева.ю
По този начин щяло да се създаде прозрачна система за кариерно израстване. Развитието в професията вече няма да е свързано само с възрастта и учителския стаж. От значение ще са получените квалификационни кредити, придобитата професионално-квалификационна степен, както и резултатите от атестирането им.
"Предвижда се в подкрепа на социалния статус на учителите да се поемат битовите и транспортни разходи за населени места, където не достигат специалисти. Ще се покриват и разходи за наем, когато населеното място e малко или отдалечено", обяви Меглена Кунева.
Водещи
-
Зафиров: Ако нямаше Ден на победата, нямаше да има Ден на Европа
Вицепремиерът каза, че отлагането на либерализацията на пазара на тока ще бъде за срок от...
08.05 | 20:40
-
Каримански: За първото тримесечие приходите в бюджета са 20% по-малко от заложените
Те не могат да се наваксат, приходната част по бюджета на страната не се изпълнява спрямо...
08.05 | 20:20
Най-четени
-
Мецола заплаши да съди Фон дер Лайен
Причината - планът за заеми от 150 млрд. евро за оръжие
08.05 | 17:00
-
Нинова: Стига привилегии! Аман от лицемерие
08.05 | 13:59
-
Военнослужещи от Индия и Пакистан са разменили огън с артилерийски оръдия и автомати през изминалата нощ
Напрежението между Индия и Пакистан в региона Кашмир избухна след убийството на 26 туристи на...
08.05 | 10:16