Само 1 от 5 салати на трапезата ни с български домати, 67% от пържолите са вносни 06.06 | 18:37
Тотално сбърканата аграрна политика изхвърли вкусната храна от българските домове, казват икономистите на БАН
Българинът масово слага на трапезата си внесени от чужбина храни. И не става въпрос за деликатесни или екзотично продукти, а за най-масовите – месо, мляко, зеленчуци, плодове. Това става ясно от годишния доклад на Институт за икономически изследвания при БАН за състоянието на аграрния сектор в страната ни. Резултатите показват, че на всеки 5 салати, малко повече от една се прави с домати от чужбина.
Според изследването едва 22% от продаваните такива на родния пазар са местно производство, а всичко останало е внос. При ябълките положението е още по-трагично – само 7% са български. На фона на това положението с месото и млякото дори изглежда добре, въпреки че едва една трета от пържолите на българската трапеза са от отгледани у нас животни, а при млякото родно производство са 44% от продаваните в магазините количества. На всичкото отгоре се оказва и че ядем хляб не от зърно, а от замразени заготовки и хлебопекарни смеси, докато изнасяме родната реколта в чужбина. Всичко това доц. д-р Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания при БАН определя като абсолютно недопустимо и скандално.
"За 25 г. аграрна политика при нови условия виждаме, че България е парадоксална страна не само в Европа, но и в света по уедряване на стопанствата. Вторият парадокс е развитието на монокултурното земеделие с основен продукт - зърното, което изобщо не е характерно за Средиземноморския регион. А третият - имаме драстичен спад в производството на традиционни продукти”, коментира той пред БГНЕС. Според него сбърканата политика е довела не само до това, че не ядем нито българска, нито вкусна храна, но и до загуби на наши традиционни пазари, на традиционно производство, на работни места и добавена стойност.
Според доц. Боюклиев най-стряскащите данни са за това, че в България има монополизация на земеползването, изчезване на традиционните български продукти, че у нас не може да се намери качествен домат и др. "Но Европа не ни е виновна, в никакъв случай. Точно обратното. Дори и тези, които аз наричам условно феодали и те не са виновни. Просто резултатът е следствие от държавната политика в този сектор. Защото перспективното направление не е да се изнася зърно, а да се произвежда брашно и фураж от него. Да се насърчат животновъдите и млекопроизводителите да покрият вътрешния пазар с качествено месо и мляко”, казва експертът.
Водещи
-
Национална конференция на ИТН няма да има
Националната конференция на ИТН, която трябваше да се проведе на 18 януари е отложена, поради...
17.01 | 15:30
-
Промениха Устройствения правилник на Министерски съвет
Политическият кабинет на премиерът Росен Желязков ще се състои от 17 души, този на...
17.01 | 15:15
-
Цената на хляба: Как от левче, сега не можем да закупим насъщния за под 2 лв.
Колко струва хлябът в съседните страни и с какво ДДС е обложен
17.01 | 15:00
-
Въвеждат противоепидемични мерки във Видин
По-рано тази седмица противоепидемични мерки бяха обявени на територията на област Хасково, от...
17.01 | 14:45
Най-четени
-
Петков: Ако трябва да сме честни, чувството в зала на заклеването на новото правителство не бе приятно
Според него най-важната промяна е, че независимо дали ПП–ДБ са управляващи или опозиция -...
17.01 | 09:45
-
Бившият щангист Гълъбин Боевски е бил освободен предсрочно от затвора в Португалия
Tова бе втора присъда за трафик на кокаин на бившия щангист
17.01 | 10:15
-
Майката на издирвания Ники има нова версия за изчезването му
За мен детето ми е отвлечено с цел просия. А тези, дето ме обвиняват, изобщо не ме познават и...
17.01 | 11:45
-
Новите депутати положиха клетва
Георги Георгиев зае мястото на Росен Желязков, а Михаил Илиев Митов замени Томислав Дончев.
17.01 | 11:15