Само един от четирима готов да брани България на фронта 21.08 | 13:42

В чужбина делът на хората, готови да воюват за родината си, е поне 2.5 пъти по-голям

От iNews.bg

Не дай боже у нас да има война. Проблемът ще е, че няма да има кой да защитава родината. Или поне готовите да го направят, ще са доста малко. Оказва се, че едва 25% от хората у нас са готови да се бият за страната си, сочат резултатите от глобално проучване на WIN/Gallup International. Излиза, че едва един на всеки четирима българи е готов да хване оръжие и да защитава суверенитета на страната си.

Освен това този резултат поставя България на 54-то място, т.е. почти в дъното на социологическата класация. В останалите държави, участвали в проучването, хората, готови да се бият за родината си, са над 2.5 пъти повече спрямо тези у нас.

Изследването сочи, че 61% от анкетираните в 64 държави биха били готови да воюват за своята страна. Съществуват обаче значителни разлики по региони. Така например, жертвоготовността е на най-високо ниво в страните от Близкия Изток и Северна Африка, а най-ниско е в Западна Европа, предаде БГНЕС.

На първите две места са Мароко и Фиджи, където 94% от населението е готово да хване оръжие в защита на страната си. Следват Пакистан и Виетнам с 89 на сто жертвоготовност сред гражданите.

Историята на страните, участвали в последните големи военни конфликти на планетата, дава интересно сравнение. Само 11 на сто от японците се чувстват готови за война и едва 13 на сто биха искали да се сражават за родината си. Докато процентът е двойно по-висок във Великобритания (27%) и Франция (29%).

Любопитен факт е, че за страната си биха се жертвали 52% от жените и 67% от мъжете в глобален мащаб. Лицата на възраст 18-34 години са най-отзивчиви в това отношение – 66 на сто от анкетираните заявяват, че доброволно биха стъпили на фронта.

Що се отнася до религиозното разнообразие, мюсюлманите (78%) са най-склонни да се борят за родната си държава. Международното проучване на WIN/Gallup International Association е традиция, инициирана и разработена от Джордж Галъп през 1977 г. То се провежда всяка година в 64 страни по света.

Водещи

Най-четени