Само за периода 29 май до 01 юни 2025 г. КЗП е извършила над 500 броя инспекции на територията на страната в различни обекти 20.06 | 15:15
Министър Дилов: Осъществяваме превантивен контрол на търговски обекти по отношение обозначаването на цените
Законът за защита на потребителите съдържа изисквания по отношение на обозначаването на цените на стоките и услугите, като предвижда, че цената на стоката трябва да бъде посочена в лева, като нормативната уредба не изключва изрично възможността за допълнително, ориентировъчно или референтно обозначаване на цените в друга валута, включително в евро. Това обяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, по време на парламентарен контрол на въпрос по отношение на практиката на големите търговски вериги и на мобилните оператори да сочат цените на стоките и услугите едновременно в лева и в евро.
Министър Дилов изтъкна, че при настоящата правна уредба търговците са длъжни винаги да обявяват основната цена в лева като официална парична единица. По думите му съгласно разпоредбите на закона, продажната цена и цената за единица мярка на стоките и услугите трябва да са предварително поставени на видно място в непосредствена близост до стоките, да бъдат недвусмислени, лесно разбираеми, ясно и четливо изписани, и да не въвеждат потребителя в заблуждение.
"Двойното обозначение не е спекула, каза Дилов. Основното изискване в този случай е да се спазва принципът на яснота и прозрачност, като потребителите имат възможност за извършване на плащане само в лева", допълни той.
Икономическият министър информира, че в периода от 29 май до 01 юни 2025 г., включително, Комисията за защита на потребителите (КЗП) е осъществила превантивен контрол на търговски обекти по отношение обозначаването на цените, включително и за наличието на цени във валути различни от левове, като евро и други разплащателни средства на държави-членки на Европейския съюз. "Извършени са над 500 броя инспекции на територията на страната в различни обекти. При проверките е установено, че всички продукти, които се предлагат за продажба на потребители, са обозначени с крайни продажни цени в лева съгласно приложимото законодателство", подчерта той.
По неговите думи констатирано е, че някои търговски вериги, са стартирали двойно обозначаване на цените - едновременно в левове и в евро, като плащанията на каса се извършват в левове съгласно обявената цена. Дилов бе категоричен, че в тези случаи, при изчисляването на цените в евро на база цената в лева е използван фиксираният курс в страната – 1,95583 лв. за евро.
Министърът на икономиката и индустрията увери, че КЗП е предприело всички действия за защита на потребителите и за преустановяване на нарушения на законодателството.
Той посочи, че правителството и регулаторите вече работят паралелно по различни направления. "На този етап имаме много добро взаимодействие между контролните механизми, които са в НАП, КЗП и КЗК. "Един от основните акценти е и меморандумът между бизнеса и държавата, който ще обхване обучения и информираност на служителите в търговски обекти", заяви министърът.
Водещи
-
Петър Ганев: Правителството падна. Нов бюджет няма да има
По същество политическата нестабилност от последните години се манифестира в невъзможност да...
13.12 | 14:00
-
Българите си доплащат почти половината от парите за лечение
Средното ниво на здравните услуги в Европа струва на пациентите между 20-25% лични средства
13.12 | 13:40
-
Захарова: Западните политици са обвързани със Зеленски чрез корупция
Според плана на Европейската комисия окончателното замразяване на активи е първият етап от...
13.12 | 13:20
Най-четени
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
„Евро кабаре“ в 4 части за зрителите на БНТ за ЧНГ
13.12 | 11:40
-
Пускат още 3 км от АМ Хемус днес
Около 12:00 ч. се пуска движението от п. в. „Дерманци“ до етапната връзка с път ІІІ-307...
13.12 | 10:40
-
Касите на БНБ работят извънредно
13.12 | 09:45