Санират училища и болници с 13 млн. лв. 25.03 | 13:02
Парите идват от продажбата на свободни квоти за парникови газове

Държавата ще подпомогне подобряването на енергийната ефективност на училища, болници, детски градини и други държавни или общински сгради с 13 млн. лв., реши Министерски съвет (МС). Средствата ще бъдат осигурени от бюджета на Министерството на околната среда и водите и по-конкретно са част от приходите от продажба на свободните ни квоти за емисии парникови газове. Отпускането на средствата е във връзка с изпълнението на изискванията на Закона за ограничаване на измененията в климата, допълват от пресцентъра на МС.
Средствата ще бъдат предоставени за управление на Националния доверителен екофонд. За да получат финансиране, собствениците на сгради, попадащи в обсега на програмата, трябва да изготвят проект за подобряване на енергийната ефективност чрез модернизиране на отоплителни, осветителни и други системи. До 85% от предвидените дейности ще могат да се платят с парите от продадените квоти вредни газове.
Освен за изпълнение на ангажиментите на България към Рамковата конвенция на ООН и към политиките за климата на ЕС, с реализирането на такива проекти в страната ни ще бъдат създадени работни места, особено в малките общини, припомнят от МС. Паралелно разходите за отопление и осветление на тези училища, детски градини, болници и др. ще бъдат намалени.
Това далеч не са първите разходи, които се поемат чрез средствата, постъпили в България от продажбата на квоти за емисии парникови газове. През последните няколко години с тези пари се предвиждаше да се финансират редица начинания, проекти и др. През 2013 г. пък енергийният регулатор реши, че с част от тези средства ще трябва да се компенсира скъпата енергия от ВЕИ-централи. Проблемът обаче е, че постъпленията от търговия с такива квоти сериозно намаля. Основната причина стана икономическата криза от 2008 г., когато индустриалното производство се сви, а паралелно цените на квотите паднаха драстично. Така вместо очакваните около 500 млн. лв. приходи от търговия с емисии, България получава под 100 млн. лв.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ
Искането ще бъде преработено и подадено отново
18.04 | 12:00
-
Разпети петък е - Денят на Христовите страдания
Вижте какво не трябва да се прави в най-тъжния ден за християните
18.04 | 09:00